Bulut: Esnaf zor durumda

Bulut: Esnaf zor durumda

HABER MERKEZİ- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da kıraathaneleri gezdi, esnafın sorunlarını dinledi. Pandemi tedbirleri kapsamında kısa bir süre önce açılan kıraathanelere müşteri gelmediğin, esnafın zor durumda olduğunu kaydeden Bulut şunları kaydetti:


Hükümet toplumu pandemiden koruma amaçlı kararlar alır. Buna bireyler, kurumlar, esnaflar uymak zorunda. Örneğin pandeminin ilk gününden bu yana kıraathaneler kapalı, barlar kapalı, canlı müzik yapan her yer kapalı. Amaç Covid tehlikesine karşı insanları korumak, bunda bir sorun yok. Ancak kapatılan iş yerlerinden çalışan insanlar ne yapıyor, iş yerleri sahipleri ne yapıyor bakmak lazım. Bu insanları da korumak hükümetin iktidarın görevi.

Kıraathanenin üzeri tozlanmış masalarına işaret eden Bulut, esnafın iş yapamasa da kirasını, vergisini, yanında çalışan personelin maaşını ödediğini bildirdi.  Sadece kapatma kararı alarak toplumun virüse karşı korunamayacağını kaydeden Bulut, “Covid-19 insanların sağlığını etkiler. Eğer ekonomisi yoksa insanlar geçinemezler. Yapılacak şey bu esnaflarımıza yardımcı olmak, onların kirasını karşılamak. Yardımcı olmak sadece kredi vermek değil, bu esnafa geçimini sağlamak adına nakit yardımda bulunmak” dedi.

Mart ayında Covid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan birçok iş yerinin 1 Haziran’dan itibaren kapılarını açtığını, nargile kafeler ve 1 milyon kişinin ekmek yediği eğlence sektöründeki işletmelerin 6 aydır kapalı olduğunu belirten Bulut, “Birçok çalışanının günlük yevmiyeyle hayatını idame ettirdiği bu işletmelerin pandemi koşullarının ağırlaşmasıyla birlikte ne zaman açılacağı da belirsiz. Kirasını, stopajını, faturasını ödeyemeyen işletmeciler batma noktasında; evine ekmek götüremeyen çalışanlar da zor durumda” dedi.

Bulut, bu süreçte kırtasiyecilerin, okul kıyafeti diken terzilerin, okul servisi şoförlerinin, müzisyenlerin, sokak esnafının da etkilendiğini belirterek, 6 milyon 200 bin kişinin de gelir kaybına uğradığını bildirdi. “Pandemi sürecinde elbette halk sağlığı için gereken önlemler alınmalıdır” diyen Bulut, ancak esnafın ve bu sektörlerde çalışan emekçilerin kaderine terk edilmesinin kabul edilemeyeceğini bildirdi. Bulut, esnafın ekmek teknesine kilit vuran iktidarın, esnafa da emekçilere de sahip çıkmak zorunda olduğunu belirtti.

adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER