Bulut: “Üniversite mezunu işçiler görmezden geliniyor”

Bulut: “Üniversite mezunu işçiler görmezden geliniyor”

HABER MERKEZİ- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, devlet kurumlarında işçi olarak çalışan üniversite mezunlarının sorunlarını TBMM’de dile getirdi.

Memurlarla aynı görevi yapan üniversiteli işçilerin memurların yararlandığı özlük hakları, tayin, nakil gibi haklardan kısıtlı oranda yararlandığını kaydeden Bulut, “Görmezden gelinen üniversite mezunu işçiler hak ettikleri statüye kavuşmalıdır” dedi.

“ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI İŞÇİ STATÜSÜNDE ÇALIŞIYOR”

CHP’li Bulut, ön lisans, lisans, yüksek lisans mezunu ve doktorasını tamamlayan üniversiteli işçilerin kimi kurumlarda mesleklerini icra ederken kimi de alanları dışında görev aldığını belirterek,  “Üniversite mezunu işçiler, 4857 Sayılı Yasa’ya tabi olarak kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde ve KİT’lerde işçi statüsünde çalışıyor. Yan yana mesai yaptıkları memurlarla aynı işi ve görevleri yaparken memurların yararlandığı özlük hakları, tayin, nakil gibi haklardan kısıtlı oranda yararlanmaktadır” dedi.

İŞ BARIŞINA KATKI

Statü değişikliğiyle ilgili gelecek memuriyet hakkının iş hayatını da verimli, olumlu yönde etkileyeceğini, adaleti, eşitliği sağlayacağını ve çalışma barışına da katkı sunacağını kaydeden Bulut, “Yıllardır sesini duyurmaya çalışan üniversite mezunu işçiler kadroları için yasal düzenleme ve statü değişikliği istemektedir .Görmezden gelinen üniversite mezunu işçiler hak ettikleri statüye kavuşmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER