Burhanettin Bulut: 27 yıldır boynumuz eğik

Burhanettin Bulut: 27 yıldır boynumuz eğik

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adalet ve Demokrasi Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Bulut, “Adalet ve Demokrasi Haftası’nda Uğur Mumcu başta olmak üzere hain pusularda katledilen tüm demokrasi şehitlerimizi özlem ve minnetle anıyorum” dedi. 

CHP’li Bulut, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Basınımızın onurlu ve dürüst kalemi Uğur Mumcu'nun katledildiği 24 Ocak ile yine bir hain saldırıda Muammer Aksoy’un katledildiği 31 Ocak tarihlerini “Adalet ve Demokrasi Haftası” olarak anmaktayız. 
Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun evinin önünde alçak bir pusuda katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçti. Mumcu’nun cinayeti üzerindeki sır perdesi aralanamadı. Suikastın arkasındaki karanlık eller ortaya çıkarılamadı. Anısı önünde 27 yıldır boynumuz eğik. Mumcu, suikaste kurban giden ne il ne de son isim oldu. Nice yazarlar, akademisyenler, gazeteciler, bilim adamları hain pusularda katledildi.  
Aydınlarımızın faili meçhul olarak kalması, adaletin yerini hala bulmaması vicdanları kanatmaktadır.
Biliyoruz ki bir toplumda adalet ve demokrasi, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı çıkan yurttaşların çoğalmasıyla yerleşir. Onlar, demokratik bir ülke uğruna, çağdaş-aydınlık bir ülke uğruna canlarını verdiler. Onlar laik ve demokratik bir Cumhuriyete, Atatürk ilkelerine, Cumhuriyet değerlerine bağlı oldukları için katledildiler.  Tek adama teslim edilen, hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının olmadığı, çağdaşlıktan uzaklaşan ülkemizde, demokrasi şehitlerimizin verdiği onurlu mücadele bizlere örnek olmakta, aydınlık bir ülkenin inşası için, yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Adalet ve Demokrasi Haftası’nda çağdaş, aydınlık bir Türkiye uğruna canlarını feda eden Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okkan ve diğer tüm demokrasi şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Aydınlarımızı bizden koparan karanlık zihniyeti lanetliyorum.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER