CHP'de 97. yıl coşkusu

CHP'de 97. yıl coşkusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana’da İl Örgütü, Cumhuriyetin kuruluşunun 97. Yılı dolayısıyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sundu.


Atatürk Parkı’nda düzenlenen törene Adana milletvekilleri, ilçe başkanları, belediye başkanları, il ve ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları başkan ve yöneticileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çelenk sunma töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, “Bugün özgür ve bağımsız bir ülkede, özgür bireyler olarak yaşamamızı Cumhuriyetimize ve kurucusu Büyük Önder Atatürk’e borçluyuz. Cumhuriyet ulusumuz için çok değerli bir hazine ve emanettir. Cumhuriyet ulusun egemenliğe, yani kayıtsız, şartsız halkın egemenliğine dayalı bir yönetim şeklidir. Aklın, bilimin ışığıyla aydınlanmış insanların, kendi akıllarını kullanıp, özgür iradeleriyle, kendisini yönetecek kişileri seçtiği, siyasi rejimin ifadesidir Cumhuriyet. Cumhuriyette hedef çağdaşlaşmaktır. Çağdaşlaşmanın özü, yolu, en önemli şartı ise laikliktir. Laik devlette toplumsal yaşam dinsel kurallarla değil, aklın ve bilimin eseri olan yasalarla şekillenir, toplumun din ve vicdan özgürlüğü güvence altına alınır, inançlara saygı tesis edilir. Bu nedenle Cumhuriyetin ilanından sonra laiklik anlayışıyla birlikte Cumhuriyet devrimleri gerçekleştirilmiş, çağdaşlığı hedefleyen bir toplum yapısı inşa edilmiştir’’ dedi.

Başkan Çelebi, ‘’Bu nedenle Cumhuriyette, ümmet değil ulus bilinci, kulluk değil yurttaşlık vardır.  Korkuya dayalı saltanatın yerini, bugün erdemli bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Cumhuriyet almıştır. Saltanattaki toplumsal eşitsizlik Cumhuriyetin ilanıyla ortadan kaldırılmış, her insan için fırsat eşitliği sağlanmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla egemenlik saraydan alınıp millete, yani gerçek sahibine verilmiştir. Bu nedenle Cumhuriyetin ilanı hem halkçı hem eşitlikçi hem de adil bir harekettir. Cumhuriyetimiz ağır hasar aldı. Tek adamlık yönetimine geçildi. Fırsat eşitliği ortadan kaldırıldı. Millet egemenliğini vücut bulduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi işlevsiz hale getirildi. Ancak kararlıyız! 100. Yılında Cumhuriyetimizi gerçek demokrasiyle taçlandırıp, parlamenter demokratik rejimi yeniden tesis edeceğiz. Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatacağız. Cumhuriyetimizin 97.yılında başta ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla, rahmetle anıyoruz. Yaşasın tam bağımsız, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti! Yaşasın CHP!” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER