Çulhaoğlu: Devlet yaraları kredi ile saracak

Çulhaoğlu: Devlet yaraları kredi ile saracak

HABER MERKEZİ- İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, “Devlet Kozan yangınında zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını hibe yolu ile sarma yerine krediler ile giderecek” dedi.


Çulhaoğlu yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“23-24 Ağustos 2020 tarihlerinde Kozan ilçemizin Kuyubeyli Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan yangında 200 hektardan fazla ormanlık alan zarar görmüş, bölgemizdeki 6 köyde yaklaşık 800 hane boşaltılmak zorunda kalınmış, Kozan’ımızın ciğerleri yanmıştı. İYİ Parti milletvekilleri olarak hemen yangın mahalline giderek bölgede incelemeler yapmış, elde ettiğimiz bilgileri 24 Ağustos tarihinde sizlerle paylaşıp gelişmelerden mutlaka hemşerilerimi haberdar edeceğimi ilan etmiştim.

Gelinen noktada Adana AFAD İl Müdürlüğünce Hasar tespit çalışmaları sonuçlanmış ve 80’i Ağır Hasarlı, 32’si Az Hasarlı olmak üzere 112 Bina, İşyeri ve ahır zarar gördüğü tespit edilmiş, sonuçlar 18.09.2020 Cuma günü Kozan Kaymakamlığı ve Kozan Mahalle Muhtarlıkları tarafından ilan edilmiştir. AFAD’ın kredi yardımlarından yararlanacak Hak Sahibi Listesi üç ay sonra yani 18 Aralık 2020 tarihinde kesinleşip belli olduğunda zarar gören vatandaşlarımız kredi kullanmak istediklerinde, aldığım bilgiler doğrultusunda;

Ağır Hasar Konut Kredisi için: 120 bin TL.

İl ve İlçe Merkezinde Ağır Hasar İşyeri Kredisi: 63 bin TL.

Köylerde Ağır Hasar Ahır ve İşyeri Kredisi: 40 bin TL.  

Orta Hasar Konut Kredisi: 27 bin TL.

Orta Hasar İşyeri  ve Ahır Kredisi: 21 bin TL.

Hazır Konut Kredisi: 190 bin TL.

Kullanabileceklerdir.

Bu hak sahibi işyerlerinde; 10 yıl (ilk 2 yıl ödemesiz) yıllık % 4 faizle, konutlar ve ahırlarda; 20 yıl vadeli (ilk 2 yıl ödemesiz) ve faizsiz, kredi kullandırılacağı bilgisi tarafıma iletilmiştir.

Afet bölgesi Kozan ilçemizde evi, işyeri ve ahırı zarar gören ve bugüne kadar kredi için başvuru yapmayan/yapamayan hemşerilerimizin en kısa sürede muhtarlarımız ve kaymakamlıkla iletişime geçerek başvurularını yapmaları gerekmektedir. 

Asıl olması gereken ise Devletimizin Kozan’ımızda yangından zarar gören köylerimizi afet bölgesi ilan etmesi, hibe yardımlar ile vatandaşın mağduriyetini gidermek olmalıydı. Sayın Bakanın ifadesiyle Ekonomimiz son derece iyiyken yangın mağduru Kozanlı hemşerilerimiz kredi ile borçlandırılma değil hibe desteği bekliyorlar.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER