Çulhaoğlu: Önceliğimiz milletimiz ve devletimizdir

Çulhaoğlu: Önceliğimiz milletimiz ve devletimizdir

HABER MERKEZİ- İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, basın açıklamasında asgari ücret teklifi sundu.


Çulhaoğlu yaptığı basın açıklamasında, “İYİ Parti olarak asgari ücret teklifimiz Net 3000 TL’dir ”dedi.

EK BİR MALİYET GETİRMEDEN 3000 TL’DİR

Genel Başkanımız Sn. Meral Akşener hanımefendinin salı grup toplantımızda açıkladığının altını çizen Çulhaoğlu, İyi Parti olarak bizim Asgari Ücret teklifimiz hazinemize ve işverenimize ek bir maliyet getirmeden 3000 TL’dir. AK Parti iktidarı, biz ne önerirsek, hemen kaynak nerede demektedir. İYİ Partinin bütün önerileri hesaplı, kitaplı, plan dâhilinde olup, şeffaftır. Asgari ücret için bütün hesaplarımızı yaptık. Önerimizin bütçeye maliyeti, 71 milyar liradır. Peki, bu maliyet, neye karşılık gelmektedir. Bizim ücret teklifimiz Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçtikten sonra, bütçedeki faiz harcamalarındaki artış oranına eşittir. 2018 bütçesinde, 73 milyar lira olan faiz harcamasının,  2020 yılında, 144 milyar lira olması bekleniyor. Bu maliyet, devletin, önümüzdeki dönemdeki faiz harcamaları için, buna özellikle dikkatlerinizi çekiyorum borç için değil, borcun faizi için ayırdığı bütçenin, yüzde 40’ı bile değil. Şu anda, brüt asgari ücret 2943 lira. Gelir vergisi, SGK primi ve işsizlik sigortası fonu kesintileri yapıldıktan sonra, çalışanımızın eline bugün net, 2325 lira geçiyor. Diğer taraftan, asgari ücretli bir çalışanı istihdam etmek için, işverenimizin cebinden ise 3458 lira çıkıyor.” ifadelerini verdi.

SGK PRİMİNİ VE GELİR VERGİSİNİ DEVLET ÜSTLENSİN

Böylelikle, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline, net 3000 lira geçerken, işverene olan maliyeti ise 3458 lira olmaya devam edecek diyen Çulhaoğlu konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi: Ayrıca, bu düzenleme sadece asgari ücretliyi kapsamasın. Asgari ücretin üzerinde maaş alan çalışanların da, asgari ücretten doğan SGK primini ve gelir vergisini devlet üstlensin. Bir başka deyişle, devletimiz bütün çalışanlarının cebine, aylık 675 lira koysun, ama bu parayı işverenden almasın. Bu düzenleme ülkemize çok şey kazandıracak, ekonomimizin sert daraldığı bu dönemde, başta dar gelirli vatandaşlarımız için olmak üzere, harcanabilir gelirimiz artacak, Milletimizin kazancı arttığı için, tüketimimiz de 112 milyar lira artacak, bu artışın milli gelirimize etkisi yaklaşık 450 milyar lira olacak. Böylelikle vatandaşlarımızı ve şirketlerimizi borçlandırmadan, tüketim ve milli gelir artışı sağlanacak. Bunun da istihdama katkısı 1 milyon 550 bin yeni çalışan olacak. Üstelik bu 1 milyon 550 bin yeni istihdamın, 1 milyon 164 bini kayıt dışından kayıt altına geçen vatandaşlarımız olacak. Yani bu model, güvencesiz çalışan 1 milyondan fazla vatandaşımıza, sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı sağlayacak. Yine bu model de özellikle maliyetler yüksek olduğu için, aile bireylerini kayıtlı çalıştıramayan, aile işletmelerimize büyük destek olacak.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER