Çulhaoğlu: Üretenlerin ödediği vergi artırılıyor

Çulhaoğlu: Üretenlerin ödediği vergi artırılıyor

HABER MERKEZİ- Şu anda yüzde 20 olan kurumlar vergisi oranının 2021 yılı kurum kazançları için yüzde 25, 2022 yılı kurum kazançları için ise yüzde 23 oranında uygulanmasını içeren kanun teklifini TBMM'de kabul edildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, ‘’Yandaşlarının borçlarını bir kalemde silenler, üreten, istihdam sağlayanların vergilerini artırıyor’’ dedi.

İYİ Partili Çulhaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘’Biz yapacaklarımızı söyleyince, AK Parti’nin ilk sözü hep aynı oluyor; Kaynağı nereden bulacaksınız?

Bizde diyoruz ki; Ülkemizin kaynağı var. Sorun şuradadır:

AK Parti iktidarı memlekette üreten, istihdam sağlayan eş, dost, yandaş hariç kim varsa hepsine düşman olmuştur. Türkiye’nin kaynakları meşhur beş müteahhidin ayaklarına seriliyor. Bu kifayetsiz yönetim anlayışının ve müteahhit aşkının sonucunda, ekonomide oluşan hasar ortada. Pandeminin etkisiyle de artık her sektör dertli. Peki, durum böyleyken, ‘Üreteni, istihdam yaratanı koruyayım-kollayayım’ demesi gereken iktidar ne yapıyor? Kurumlar vergisini artırıyor. Yani iş dünyasına destek olacağına sırtına yeni bir yük daha veriyor. Kurumlar vergisini, 2020 yılı için yüzde 23’e, 2021 için de yüzde 25’e çıkarmaya hazırlanıyor. Bu milletimizin alacağı her kalem malzemenin daha da artacağı demek. İşte size, Ak Parti’nin olağanüstü ekonomi vizyonu. ‘Özel sektör nasıl küstürülür?’ Temalı bir Kanun çıkarın deseler, ortaya ancak bu çıkar. Allah aşkına bu ülkenin çalışanından, üreteninden ne istiyorsunuz? Hakkıyla, helaliyle kazanmaya çalışana neden köstek oluyorsunuz? Böyle iş bilmez bir ekonomi yönetimi olabilir mi? Bu adımlar yetmiyormuş gibi, bir de üstüne, utanmadan kısa çalışma ödeneğini kaldırdılar. Şubat 2021’de, 1 milyon 296 bin kişi kısa çalışma ödeneği aldı. Bu çalışanlarımıza yapılan ödeme ortalama 1588 lira. Bu parayı kesince ne olacak? İşveren o işçileri çıkaracak. Peki o zaman devlet ne yapacak? Ortalama 1360 lira işsizlik maaşı ödeyecek. Yani o fondan neredeyse aynı para çıkacak. Bir de üstüne, eğer 1,5 milyon kardeşimiz işsiz kalırsa, yani üretimden çıkarsa, en az 45 milyar liralık bir milli gelir kaybıyla karşı karşıya kalacağız. Anladık, devlet yönetmeyi bilmiyorsunuz. Anladık, ekonomiden de anlamıyorsunuz. Allah aşkına matematik de mi bilmiyorsunuz? Böyle bir hesap kitap kabiliyetiyle, ülke mi yönetilir? Türkiye’nin aşılamayacak sorunu yok. Liyakatli kadrolar ve akılcı bir yönetimle, Türkiye’nin üstesinden gelinemeyecek sorunu yok. Yeter ki devlet, ciddiyetle yönetilsin. Yeter ki devleti yönetenler, önce millet, önce memleket diyebilsin. Bu iktidar, kendilerini her makama getiren milletini unuttu. Unutmakla kalmadı, sadece kendi ikballerini sağlama almak için, bir de ucube sistem icat etti ve bu ucube sistemin Türkiye’yi 3 yılda getirdiği yer ortada…Gelişmiş ülkelerde yüzde 1’i bulmayan, gelişmekte olan ülkelerde ise, yüzde 4’lerdeki enflasyon, Türkiye’de yüzde 16. Gelişmiş bazı ülkelerde faizler ekside, en yükseği yüzde 1- 1,5. Türkiye’deyse faizler yüzde 19 oldu. Paramız pula döndü. İşsizlik rakamları ortada. Tarımdan sanayiye, her sektörde üretim düşmeye devam ediyor. Yani millet olarak gelirimiz azalıyor. Milletimiz fakirleşiyor, işsiz kalıyor. Gençlerimizin hayalleri, yarınları çalınıyor. Bu düzen böyle gitmez.

İYİ Parti iktidarında; İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi inşa edeceğiz. Demokrasi işleyecek, hukuk işleyecek. Bunlar olunca yatırım gelecek. Her işi ehline verip, Türkiye’nin potansiyelini yeniden harekete geçireceğiz. Yapamazsınız diyenlere ‘Kaynak nerede?’ diye söylenenlere tek cevabım var; YAPACAĞIZ. Biz yapacağız, iktidar da kıskançlıkla izleyecek. Milletin parasının nasıl millete harcandığını, Yokluğa mahkûm edilen bu aziz milleti nasıl zengin, mutlu ve huzurlu kıldığımızı hep beraber görecek ve kıskanacaksınız.’’


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER