Çulhaoğlu’ndan 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı

Çulhaoğlu’ndan 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı

GAZETTE- İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Çulhaoğlu yayınladığı mesajda, “Adanalı hemşehrilerimizin ve tüm ulusumuzun 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum” dedi.

Çulhaoğlu, “İnsan hakları, bütün insanlığın ortak değeri, bütün uygar ülkelerin ortak paydasıdır. İnsanlar arasında hiçbir zaman ayrım gözetmeksizin onlara hür, eşit bireyler olarak, insan onuruyla bağdaşan tarzda muamele etmek, insan hakları kavramının gereğidir. İnsan hakları, çağdaş uygar toplumların temelidir. İnsan hakları demokrasinin vazgeçilmez unsuru olmalıdır” diye konuştu.
“ÜLKEMİZDE YETERSİZ KALIYOR”
Anayasanın beşinci maddesini örnek gösteren Çulhaoğlu, “Ayrıca Devletin temel amaç ve görevlerini gösteren Anayasa'nın 5. maddesinde, "kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak" devletin temel görevleri arasında sayılmıştır. Anayasamızın 12-74. maddeleri arasında ise, kişilerin temel hak ve hürriyetleri güvence altına alınmıştır. Anayasal güvence insan haklarına saygı açısından temel olmakla birlikle yeterli değildir. Bu nedenle Anayasamızda tanınan temel hak ve hürriyetlerden herkesin tam ve eşit olarak yararlanabilmesi için insan haklarını koruma mekanizmaları geliştirilmiş olmasına rağmen maalesef ülkemizde siyasi nedenlerle yetersiz kalmaktadır” ifadelerini kullandı.
“BU FİKRE GÖRE KURULDUK”
Çulhaoğlu mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Temel Kişi Hak ve Özgürlüklerini Güvence Altına Alan Uluslararası Belgelerle açıklandığını belirten Çulhaoğlu Yaşam Hakkı, İşkenceyi Önleme Özgürlük ve Güvenlik Hakkı, Özel Yaşama İlişkin Hakları, Düşünceyi Açıklama Özgürlüğü Hakkı, Adil Yargılanma Hakkı, Sanık Hakları, Vatandaşlık Hakkı, Toplanma Özgürlüğü Hakkı, Örgütlenme Özgürlüğü Hakları, Seyahat Özgürlüğü Hakkı, Haberleşme Özgürlüğü hakkı, Ekonomik Sosyal ve Kültürel Hakları, Kadın Hakları, Çocuk Haklarımutlaka fakatsız ve amasız sağlanmalı, varsa eksiklikler yönetenler tarafından hemen giderilmelidir. Her gelen siyasi iktidar bu hakları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmamalı ve evrensel olan bu hakları kendi vatandaşlarına hiç ayrım yapmadan eksiksiz uygulama imkanları sağlamalıdır. İnsan Hakkı ve Hukuku her şeyden önemli görülmelidir. Biz İYİ Parti olarak üstünlerin, parası olanların, dayısı olanların ve muktedirlerin değil, bütün bir milletimizin bu haklardan yararlanmasını parti tüzüğümüzde de açıkça belirtmiş bu fikre göre kurulmuş bir parti olduğumuzu her platformda açıkça belirtiyoruz.”
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER