Deprem Daire Başkanlığı kuruluyor

Deprem Daire Başkanlığı kuruluyor

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Deprem Daire Başkanlığı’nın ilçe belediyeleri ile koordineli olarak çalışacağını, böylece olası bir deprem felaketine karşın önlemlerin en kısa sürede alınacağını açıkladı. Karalar, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül ve Yönetim Kurulu Başkanı Adem Aköl’ün de katıldığı günlük yerel gazete sahiplerini makamında ağırlayarak, Deprem Daire Başkanlığı’nın açılacağı müjdesini verdi.


Başkan Karalar, ‘’Yapılan, yapılmakta olan ya da  yapılacak olan inşaatları kontrol altında tutacak ve denetleyeceğiz. Böylece kaçak, ya da dirençsiz yapıları kontrol etme olanağı bulacağız, gerektiği hallerde yasal çerçeve içerisinde mühürlenmesini sağlayacağız’’ dedi.

‘’SADECE DEPREMİ İNCELEYECEK’’

Başkan Karalar, “Bizim bu ülkede 3 yılda bir, 2 yılda bir, yılda bir, yılda iki ya da daha uzun ama daha şiddetli deprem olacak. Bunun kaçınılmaz olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bildiğimizi yapmadığımız şey şu; deprem olduğunda hasarın minimize edilmesi durumunda önceden tedbir almak. Yani Türkiye vatandaşı hükümetiyle, AFAD’ıyla, AKUT’uyla, belediyelerle birlikte bir deprem, sel, facia olduğunda bunu el birliği ile çok güzel bir şekilde yönetiyor. Ama olay olduktan sonra yönetiyor. Doğusu, batısı kuzeyi, sağcısı, solcusu ayırt etmeden müthiş bir şekilde toplum kitlenip sadece hasarın daha az olması noktasında gayret ediyor. Bu güzel bir şey aslında ama asıl olan önceden tedbir almak. Felaketin boyutlarının tedbir ile azaltılmasını sağlamak. Bunu nedense Türkiye yapamıyor. Ben burada hükümeti suçluyor değilim. Burada belediyede aslında sorumlu. Deprem alanların da toplanma alanları nereler de var diye sorulduğu zaman vatandaşlarımız çok cevap yok. Deprem olduğunda hangi binalar yıkılacak? Bina tespiti yaptınız mı? Yok. Bu deprem bana bir şeyleri çağrıştırdı. Bir, Deprem Daire Başkanlığı kuralım diyorum. Sadece depremi incelesin. Bizim desteğimizle, ilçe belediyelerle ve çevre şehircilikle konuşsun mümkün mertebe ağır hasarlı, depremde can ve mal kaybına çok neden olacak bina stoğu çıkaralım. Bunun faydalı olacağını düşünüyorum. Bu konu hakkında arkadaşlara talimat verdim’’ diye konuştu.

‘’ADANA’YA YATIRIMLARIMIZ OLACAK’’

İlçe belediyelerinin denetlemelerinin zor olduğunu belirten Karalar, ‘’Kentsel dönüşüm ile ilgili Adana çok göç alan bir ülke olduğu için özellikle Seyhan ve Yüreğir ilçesinde olağan üstü riskli binalar var. 2000 evlerde belediyenin yaptığı riskli binalar var. Çevre ve Şehircilik projemiz onaylanırsa ona hemen başlayacağız. Yüreğir de Sinan paşa 20 yıldır bitmiyor, biz hız verdik. Biz de çok uğraşıyoruz Çevre ve Şehircilik il müdürü ve TOKİ Başkan’ı ile. Adana’nın dönüşüm ile ilgili çok zaruri bir ihtiyacı olduğunu anlatıyoruz. Biz İlçe Belediye Başkanlığımız sırasında bir sürü mahallenin dönüşümünü sağladık. Belediye müteahhittin önünü açar, imarsız yerlerde imar verir. Ama belediyenin de gücü bir yere kadar olduğu için kentsel dönüşümde devlet elinden olmalıdır. Tabi ki bir sürü yerde kentsel dönüşüm yapılmalı devlet o konuda doğru yapıyor ama mevcut yürüyen kentsel dönüşümlerinde erken bitirilmeli. Kentsel dönüşümün başladığı yerleri kaosa dönmeden bitirmeli. Daha sonra başka yerlerde yapmalı. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler hiç olmadığından fazla iş yapıyorlar. Yaklaşık 18 ayda 674 km su isali hattı yaptık. Yaza doğru Yumurtalık ilçesine başlayacağız. Yumurtalığı su derdinden kurtaracağız. Ve inşallah Yedigöze barajını da bitiririz. Ve bütün Adana’yı su derdinden kurtarırız. Yumurtalık’ta, Karataş’ta, Ceyhan’da, Kozan’da, Tufanbeyli’de, Aladağ’da, Tekirdağ’da, İmamoğlu’nda, Saimbeyli’de arıtma yok. Ben bu projenin alt yapısını yaptıracağım. Özellikle Büyükşehir’e ait çok bozuk yol kalmadı deniliyor. Köy yolları hariç. Merkez de nerede bozuk yol varsa hepsini kazıp yaptık. 20 senede çözülmeyen sorunları çözüyoruz. Biz koronavirüs ve ekonomik şartlara rağmen bu işleri üretiyoruz. Bizim büyümemiz sürekli yukarılara doğru çıkar. Biz çok güzel hizmetler yapacağız. Bir kaç tane iyi yatırımımız var. Bir merkezi kütüphane yapacağız. İki tane semt merkezi yapacağız. Dönem sonuna kadar 3, 4 tane ciddi yatırımlarımız olacak” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER