“Diş hekimleri atama bekliyor”

“Diş hekimleri atama bekliyor”

HABER MERKEZ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı tarafından görmezden gelinen diş hekimlerinin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Bulut, üniversitelerde diş hekimliği kontenjanlarının her yıl artarken atamalar ise her yıl azaldığına dikkat çekerek, işsiz diş hekimlerine her yıl yenilerinin eklendiğini kaydetti.

FAKÜLTE SAYISI 2 KAT ARTTI

Diş hekimlerinin sorunlarını TBMM’de dile getiren Bulut, “Atanamayan sağlıkçılar, sosyal medyada seslerini duyurmak için kampanya üzerine kampanya düzenliyor ancak, mağduriyetleri Sağlık Bakanlığı tarafından görmezden geliniyor. Atama mağduriyeti yaşayan mesleklerden birisi de diş hekimliği. 2012-2013 eğitim öğretim yılında 37 olan diş hekimliği fakülte sayısı 2020-2021 yılında iki kat artarak 97’e kadar yükseldi” dedi.

ATAMALAR HER YIL AZALIYOR

Üniversitelerde diş hekimliği kontenjanlarının her yıl artarken atamaların ise her yıl azaldığını belirten Bulut, “Üniversitelerde bu yıl 6.680 olan diş hekimliği kontenjanı 7.752'ye çıktı, 2019 yılında 422 olan atama sayısının ise bu yıl 220 olarak belirlendi. Atama sayıları ve kontenjan arasındaki dengesizlik, işsiz diş hekimlerinin oluşmasına neden oluyor. Diş hekimleri işsiz kalmamak için atama sayısının yükselmesini, üniversitelerde kontenjanın indirilmesini, sahte diş hekimleri ve tekniker bazlı diş hekimlikleri için yapılan denetimlerin artırılmasını istiyor” ifadelerini kullandı. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER