“Hayatları kolaylaştırılmalıdır”

“Hayatları kolaylaştırılmalıdır”

GAZETTE- 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla İYİ Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu basın açıklaması yaptı.

 

Günümüzde dünyada 1 milyardan fazla engelli bulunmaktadır diye sözlerine başlayan Çulhaoğlu,  “OECD-AB ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i engelli bireylerden oluşuyor. Türkiye’de ise Ulusal Engelli Veri Tabanına göre engelli birey sayısı 9 milyondur. Bunların yüzde 27’si 0-21 yaş, yüzde 36’sı 22-49 yaş, yüzde 37 ise 50-64 yaş arasında. Yaşla birlikte engellilik oranı artmaktadır. AB ülkelerinde ilkokuldan sonra okulu bırakan engelli oranı yüzde 25 iken, bu oran Türkiye’de yüzde 60’dır. AB’de engellilerin yüzde 29,9’u yoksulluk/sosyal dışlanmışlık riski altında iken bu oran Türkiye’de yüzde 77,1’ dir. Bu çok vahim bir tablodur ve bunun biran önce tersine değiştirilmesi gerekmektedir” dedi.

 

Bilindiği üzere hayatın ve kaderimizin karşımıza çıkardığı engeller, azim ve mücadeleyle aşılır diyen Çulhaoğlu, “Beceriksizliğin, nasipsizliğin çıkardığı engeller, hayatlarımızda büyük yaralar açar, büyük izler bırakır. Bir toplumun medeniyet ölçüsü, o toplumun, dezavantajlı bireylerinin karşılaştığı zorluklardır. Onlar ne kadar zorlanıyorsa, medeniyet o kadar yaralı demektir. Onların hayatı ne kadar kolaylaşıyorsa, o ülkede medeniyet yükseliyor demektir. Bu noktada adım atarken, kararlı ve cesur olmak gerekir. Medeniyet yolunun taşlarını, sadece cesurlar döşer düsturumuzdan yola çıkarak biz; eğitimden, günlük yaşama kadar her alanda, engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmanın, bu yola taş döşemek olduğuna inanıyoruz. Hükümetin yaptığı gibi engelli kardeşlerimizi yalnızca her yılın 3 Aralık tarihinde hatırlamak bir marifet değildir. Hükümetlerin görevi onların hayatını kolaylaştırmak olmalıdır” diye konuştu.

 

Çulhaoğlu, “Hiçbirimizin yarınımızda bir engelimizin olmayacağına dair bir garantisi yok Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bütün sorunların kısa sürede çözüleceğini belirten, yandaş vakıflara, derneklere, ajanslara akıtacak milyonları bulabilen, geçmediğimiz köprüler, gitmediğimiz yollar, yatmadığımız hastaneler için müteahhitlere ödeyecek parayı bulabilen, kendine saray yaptıracak parayı hemen temin eden Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ülkemizin her yerindeki engelli kardeşlerimizin sorunlarına çare olacak parayı bulup, onların önüne çıkan bütün engelleri ortadan kaldıracak iradeyi de göstermesi gerekmektedir.. O nedenle eğitimden-istihdama, sosyal yaşamdan-spora kadar engelli kardeşlerimizin dertlerine derman olmak ve sorunlarına çözüm bulmak Cumhurbaşkanı olarak sizin en tabii ve öncelikli görevinizdir” diye belirtti.

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER