‘İstanbul Sözleşmesi Türk kadını bitti demeden bitmez’

‘İstanbul Sözleşmesi Türk kadını bitti demeden bitmez’

HABER MERKEZİ- İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklama yaptı. Çulhaoğlu açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi, Türk kadını bitti demeden bitmez” dedi.

İYİ Partili Çulhaoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi (kısa adıyla İstanbul Sözleşmesi), 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliğini taşıyan sözleşmeyi ülkemiz imzaya açıldığı 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalamış, 14 Mart 2012 tarihinde ise onaylamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 gün önce kendi kendisine verdiği yetkiyle, İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğimizi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde iktidar, muhalefet bütün milletvekillerinin imzası ile onaylanarak yürürlüğe giren bu sözleşmeyi tek başına rafa kaldırdığını beyan etti. Yani millet iradesini yine yok saydı. Bu sözleşme Milletin Meclisi tarafından onaylamıştır. Yani bu sözleşme Sayın Erdoğan’ın kendi kendine verdiği yetkiyle iptal edilecek bir sözleşme değildir.

Buradan çok net olarak vurgulamak istiyorum:

Herkes bilsin ki, o sözleşme hala geçerlidir. Yöntem de, açıklanan karar da, hem hukuken, hem de siyaseten geçersizdir. Burası muz cumhuriyeti değildir, burası benzetilmeye çalışılan üçüncü dünya ülkesi de değildir. Burası binlerce yıllık devlet geleneğinin sonucu olan, Büyük Türkiye Cumhuriyetidir.

Bir Cuma Namazı sonrasında kadınlarımızı tehdit eder gibi “O iş bitti. Önünü ardını kurcalamayın.” Diyen Sayın Cumhurbaşkanına bizde diyoruz ki; Böyle devlet yönetilmez. Bu tehditler Büyük Milletimizin Yüce gönüllü, yiğit kadınlarına sökmez Tacize, tecavüze, hakarete, dayağa boyun eğmemiş kadınlarımız sizin tehditlerinize hiç boyun eğmez Sözleşmeden çıkış için tek başınıza attığınız o imzadan sonra neler oldu biliyor musunuz?

Samsun’da 17 yaşında, beş aylık hamile Sezen, 16 yerinden bıçaklanarak katledildi. 15 yaşında evlendirilmiş, 16 yaşında hamile kalmış, 17 yaşında da katledilmiş bu çocuğun, canına nasıl vicdansızca kıyıldı bunu siz duydunuz mu?

Yine Sezen’in katledildiği gün Bursa’da, 32 yaşındaki Necla, 5 yaşındaki kızının gözleri önünde, silahla vurularak öldürüldü. Sizin, ‘O iş bitti’ dediğinizden beri, 7 kadınımız öldürüldü.

Bu gerçeklik ortada duruyorken;

Meclisi pas geçip, ben ne dersem o olur diyebilen Partili Cumhurbaşkanının “O iş” diye bahsettiği iş, Türk kadını bitti demeden bitmez.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER