“Kadınlar her alanda daha çok var olmalı”

“Kadınlar her alanda daha çok var olmalı”

GAZETTE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sonuna kadar sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Türk kadınına tam 85 yıl önce seçme ve seçilme hakkı tanıyan Atatürk’ün izinden yürümenin önemine işaret eden Dr. Şevkin, gelinen süreçte kadının ikinci plana atılmasının yanı sıra hemen her gün işlenen kadın cinayetlerinin önüne geçilemediğine vurgu yaptı.

 

“MÜCADELEMDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİM”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Avrupa ülkelerinden yıllar önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıdığını ancak bugün kadına iş yaşamında yeterince yer verilmediğini, kadının gülmesine bile tahammül edilemediğini kaydeden Şevkin, “Atatürk, 5 Aralık 1934’te, tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti. Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikle bundan tam 85 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular. Atatürk Cumhuriyetinin kadın milletvekili olarak kadının her alanda var olması için mücadelemden asla taviz vermeyeceğim” dedi.

 

“KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILIM ORANI YÜZDE 24”
Kız çocuklarının okulsuz kalmaması için meclis çatısı altında bir dizi çalışmalara da imza atan Dr. Şevkin, “Okula gitmemiş veya ilkokulu bitirmiş kadınların yüzde 52’sinin yaşamı boyunca fiziksel şiddete maruz kaldığı ülkemizde, eğitim düzeyi yüksek her 10 kadından 3’ü de eşleri tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmaktadır. Bu durum kadınlarımızın içinde bulunduğu sürecin son derece vahim olduğunu apaçık ortaya koymaktadır. Dünyada kadınların iş gücüne katılım ortalaması yüzde 52 iken, Türkiye'de bu oran yüzde 24 ile 28 arasında değişmektedir. Kadınlarımızın eğitimde, iş yaşamında ve siyasette daha çok var olmasının önünü açacak yasal düzenlemelerin yanı sıra toplumsal duyarlılığa da büyük ihtiyaç vardır” diye konuştu.

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER