“Maç devam ederken kural değiştirdiniz”

“Maç devam ederken kural değiştirdiniz”

GAZETTE Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kürsüsünden ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’dan kadın cinayetlerine, 2020 bütçesinden atanamayan öğretmenler, sağlıkçı ve mühendislere, Cumhurbaşkanlığı bütçesinden asgari ücretliye kadar bir çok konuyu dile getirdi.

Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif üzerine CHP grubu adına konuşan Dr. Şevkin, birilerinin lüks ve şatafat içerisinde yaşarken son günlerde işsizlik ve yoksulluk nedeniyle toplu intiharların yaşandığını vurguladı.

 

Türkiye’de sosyal bir patlama yaşandığı gerçeğinin göz önüne alınması gerektiğini dile getiren Şevkin, “Biz ‘ekmek’ diyoruz, siz ‘mermi’ diyorsunuz. Biz, "Emeklilikte yaşa takılanların haklarını vermemiz gerekir" diyoruz ama siz emeklilikte yaşa takılanların daha adını bile içselleştirmemişsiniz. ‘EYT’den ‘EYP’ diye bahsediyorsunuz. EYT’liler lütuf beklemiyor, emeklilik onların hakkı. Siz maç devam ederken kural değiştirdiniz” dedi.

“SİSTEM TIKANMIŞTIR”

Sarayın bütçesi arttıkça vatandaşın bütçesi daralıyor diye konuşan Şevkin, “Öyle söylendiği gibi ekonomide büyüme falan yok. Ne yazık ki asgari ücretliden halâ vergi alıyorsunuz, işsizlik had safhada, her şeye ortalama yüzde 50 zam yapılırken siz enflasyonu yüzde 10,56 olarak lanse ediyorsunuz, oysa bu ülkede 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6 bin 500 liradır. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; bu sistem artık tıkanmıştır, lafı sağa sola çevirmenin anlamı yoktur” diye konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonunda hemen hemen bütün bakanlıkların bütçesine katılmaya çalıştığını, komisyonlarda “Alice Harikalar Diyarında” tablosu çizildiğini dile getiren Şevkin, “İnanılmaz bir ülkede yaşıyormuşuz da bizim haberimiz yokmuş. Bütçe uçuyormuş. Ya siz başka bir ülkede yaşıyorsunuz ya da biz başka bir dünyada yaşıyoruz” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER