Orhan Sümer: Adana’da sistematik baskı uygulanıyor

Orhan Sümer: Adana’da sistematik baskı uygulanıyor

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın tutuklanmasına tepki göstererek iktidarın güç kaybettiği Adana’da yerel yönetimler ve muhalefet üzerinde sistematik bir baskı uyguladığını belirtti. Sümer, “Tutuklamanın 19 Mayıs öncesi olması da ayrıca manidar ve düşündürücü olmuştur” dedi. 

Sümer, Yıldırım’ın tutuklanmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. İktidarın yerel seçimlerin ardından bazı kentlerde muhalefete baskısını artırdığını belirten Sümer, Adana’nın da bu kentler arasında olduğunu söyledi. İktidarın Adana’da hızla güç kaybettiğine dikkat çeken Sümer, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: 
ADANA İŞSİZLİKTE REKOR KIRDI 
Türkiye’nin ilk sanayi kentlerinden biri olan Adana’da bugün fabrikalar birbiri ardına kapanıyor. Bossa, PAKTAŞ, Millî Mensucat, Güney Sanayi, Adana Sigara Fabrikası başta olmak üzere Adana’ya can veren fabrikalar bunlardan bazıları. 
Ürettiğini tarladan toplayamayan çiftçi kaderine terk edilmiş durumda. 
Yıllardır inşaatları bitirilemeyen kamu yatırımları da yılan hikayesine döndü. 
Tüm bunlar işsizlikte kırılan rekorlar olarak karşımıza çıktı. Adana her bakımdan gerilemeye başladı. Uyuşturucu suçlarında Türkiye 3'üncüsü, cezaevine giren hükümlü sayısında 5'incisi, suça sürüklenen çocuk sayısında 13'üncüsü, iş kazası ölümlerinde 8'incisi oldu. 
ADANAILAR “DUR” DEDİ
Bunları başta TBMM olmak üzere her yerde dile getirdik. Çözüm önerileri geliştirdik. Kapanan fabrikaları ziyaret ettik, ‘yeniden faaliyete nasıl geçirebiliriz’ diye kafa yorduk. Önce bu sorunları hiç görmeyen, sonra görüp sessiz kalan iktidar en sonunda bunları dile getirdiğimiz için bizi suçladı. 
Bunların üzerine kötü bir yerel yönetim anlayışı da eklenince 29 Mart 2019’da Adanalılar buna ‘dur’ dedi. 
DAĞITAMADIKLARI MASKELERİ BİZ DAĞITTIK 
Halkçı ve şeffaf yerel yönetim anlayışıyla örnek bir belediyecilik sergileyen partimiz Adana’da hızla yükseliyor ve umut oluyor. İktidarın dağıtamadığı maskeleri biz parti olarak dağıtmaya başladık. Daha iyi ve hızlı organize olduk hatta biz milletvekilleri de ilçe ilçe gezerek dağıtıma katıldık. Ayrıca maskeyle birlikte çok sayıda vatandaşımıza dezenfektan malzemesi ve gıda kolisi de ulaştırdık. 
YARGININ HALİ İÇLER ACISI
Başarısızlığı ortaya çıkan iktidar bizim üzerimizde baskıyı artırıyor. Bir sahra hastanesi projesini günlerce gündemde tuttular. Şimdi de sokak ortasında silah çekilen Yüreğir Gençlik Kolları Başkanımız Eren Yıldırım’ı tutukladılar. Sevgili Eren serbest bırakılmıştı. Daha sonra doğrudan iktidar partisinin sözcüsü ve ardından da Cumhurbaşkanı hedef göstermesiyle tutuklandı. Adana’daki bir ilçenin gençlik kollarıyla bile böyle uğraştıklarına göre durumları gerçekten kötü. Yargının hali ise içler acısı. Gençlik kolları başkanımızın 19 Mayıs öncesi tutuklanması ise ayrıca manidar ve düşündürücüdür.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER