Şevkin’den iktidara havalimanı tepkisi

Şevkin’den iktidara havalimanı tepkisi

HABER MERKEZİ-  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin en stratejik ve kâr eden havalimanlarından biri olan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın gözden çıkarılamayacağını vurguladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bütçe görüşmelerinde Şakirpaşa ve Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili sorular yönelten Dr. Şevkin’e yazılı olarak yanıt verdi.


“12 MİLYON YOLCU GARANTİSİ NEYİN HABERCİSİ!”

9 yıl önce inşaatına yeni başlanacak Çukurova Bölgesel Havalimanı 357 milyon Euro’ya ihale edildiğini ancak altyapısı yüzde 85’i tamamlanmış aynı havalimanı için tam 9 yıl sonra gerçekleşen ihalenin 300 milyon Euro’ya ihale edildiğine işaret eden ve çelişkiye dikkat çeken Dr. Şevkin, “Çukurova Bölgesel Havalimanı için 8 milyon 700 bin metrekare birinci sınıf tarım toprağını heba edenler, 9 yılda bir işi tamamlayamayıp devleti milyarlarca lira zarara sokanlar, ihaleleri erteleyenler, iptal edenler, son olarak yandaşa peşkeş çekenler 1937 yılından bu yana Adana, Mersin, Niğde, Hatay, Osmaniye gibi illerimizde yaşayan yaklaşık 7 milyon vatandaşımıza sorunsuz hizmet sunan, kolay ulaşılabilir, Türkiye’de her yıl kâr eden 9 havalimanından biri olan, yolcu trafiğiyle ülkemizin 6. büyüğü olma özelliğine sahip Şakirpaşa Havalimanını gözden çıkaramaz. Adanalılar buna izin vermez. Üstelik mevcut haliyle Şakirpaşa Havalimanı Mersinli kardeşlerimize Çukurova Bölgesel Havalimanı’ndan daha yakındır. Bakan beyin dediği gibi kamulaştırma masrafları yüksek değildir. Etrafı genişlemeye müsaittirKimse Şakirpaşa Havalimanını gözden çıkarmaya kalkmasın. Adanalılar olarak bunu kabul etmemiz beklenemez” diye konuştu.

“YENİ BİR ZAFER HAVALİMANI SKANDALI GELİYOR”

Kütahya’daki Zafer Havalimanı’nda devletin uğradığı zararı hatırlatan Dr. Şevkin, 2012-2017 yılları arasında garanti edilen yolcu sayısına ulaşılamadığı için devletin, havalimanını işleten şirkete toplam 26 milyon 691 bin 626 Euro ödeme yaptığını, 2019 yılında bir milyon 232 bin yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanındaki yolcu sayısının ise sadece 82 binde kaldığını hatırlattı.  Zafer Havalimanına 2012-2016 yılları arasında 4 milyon 73 bin 181 yolcu garantisi verildiğini ancak bu sürede havaalanına sadece 170 bin 534 kişi geldiğini ifade eden Dr. Şevkin, müteahhide 3 milyon 902 bin 647 yolcunun parasının devlet bütçesinden ödendiğini, sadece 2015 yılında bu havaalanından geçmeyen yolcular için devletin kasasından 5 milyon Euro çıktığının unutulmaması gerektiğini ifade etti.

“YANDAŞA PARA AKTARMAKTAN VAZGEÇİN!”

Türkiye’nin ekonomik krizde olduğu bir dönemde yeni bir havalimanı skandalını kaldıramayacağını, Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesinin AKP’nin bir belediye başkan adayına verilmesinin yeni bir vehametin habercisi olacağını vurgulayan Dr. Şevkin, şunları söyledi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu son olarak 1 Temmuz 2020'de soru önergemize verdiği yanıtta “Çukurova Bölgesel Havalimanı Altyapı Tesisleri Yapımı" işinin yüzde 73'ünün tamamlandığını söylemiş, geçtiğimiz ay son ihale öncesi yaptığı açıklamada ise yapım işinin yüzde 85’inin tamamlandığını belirtmiştir. Burada da bir çelişki hâkimdir. İlk ihalesi 2011’de gerçekleşen, temeli 2013’te atılan havalimanı inşaatının şimdiye kadar altyapısı için 3, üstyapısı için 5 ihale tarihi ilan edildi. Havalimanı yapılamadı ama 7 bakan eskidi. Bölgede keşif yapan bilirkişi raporları 1.sınıf topraklarının tarım alanı dışına çıkarılmasının kamunun yararına olmadığını, ekolojik dengenin bozulacağını belirtmiştir. Çukurova Bölgesel Havalimanı ile 8 milyon 700 bin metrekarelik mutlak, sulu tarım alanları yeni yapılaşmalara kurban edilmektedir. Yapımı yılan hikâyesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nda şimdiye kadar devletin uğradığı zarar açıklanmamıştır. Verdiğimiz soru önergesine net yanıtlar verilmemiştir. Havalimanı yapılsa bile her yıl devletin kasasından gariban vatandaşın vergilerinden toplanmış milyonlarca dolar para çıkacaktır. Yazıktır, günahtır. İktidar bu yanlıştan derhal vazgeçmelidir. Şehrin ortasında olma özelliğiyle dünya otoritelerinin stratejik olarak değerlendirdiği Adana Şakirpaşa Havalimanı her yıl kârına kâr ekliyor. Mersinliler de Adanalılar da havalimanından memnundur ve genişletilmesini beklemektedir. Kimse milletin aklıyla alay etmeye kalkmasın. Türkiye, yandaş müteahhitlere para aktarılan bir ülke olmaktan çıkmalıdır.”

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER