Seyhan’dan Dünya Gıda Günü etkinliği

Seyhan’dan Dünya Gıda Günü etkinliği

HABER MERKEZİ- Seyhan Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Müdürlüğü “Dünya Gıda Günü” nedeniyle gerçekleştirdiği etkinlikle halka Adana şalgamı ve simit dağıtarak Gıda hijyenine dikkat çekti.


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün bu yıl için “Büyütelim, Besleyelim, Hep birlikte Sürdürelim” temasıyla kutladığı “Dünya Gıda Günü’nde Seyhan Belediyesi de gıda da hijyene dikkat çekmek amacıyla bilgilendirme içerikli etkinlik gerçekleştirdi.

Gerçekleşen etkinlikte vatandaşa “Yerel olanı tercih edin” temasıyla kısa süre önce tescil edilen Adana Şalgamı ve simit ikramı yapıldı. Seyhan Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri de “Yerel olan ürünlerin tercih edilmesi”, “Ürünlerin yetişme mevsiminde tercih edilmesi” ve “Gıda hijyenine dikkat edilmesi” konularında bilgiler aktardılar.

Covid-19 salgını nedeniyle hijyenin daha da önem kazandığına vurgu yapan Seyhan Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri vatandaşa şu uyarılarda bulundular;

“Gıda hijyeni; gıdanın kullanım amacı dikkate alınarak tehlikenin kontrole alınması ve gıdanın insanlar tarafından tüketiminin uygunluğunun sağlanması için, gerekli her türlü önlem ve koşullar olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir gıdanın temizliği ve tümüyle hastalık yapan etmenlerden arındırılmış olması demektir. Gıda hijyeni için ilk olarak yemek yapmaya başlamadan önce ve sırasında ellerinizi sık sık yıkamak ve kullandığınız aletler ve tezgahı temizleyerek mikroplardan arındırmak gereklidir.  Özellikle et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri gibi çiğ gıdalarda ve bunların sularında tehlikeli mikroplar olabilir. Bu tehlikeli mikroplar yemek hazırlama sırasında diğer gıdalara bulaşabilir.

Pişmiş ve çiğ gıdaları ve bu gıdaların bıçaklarını, doğrama tahtalarını, temizlik bezleri vb. aletleri ayrı tutulmalıdır.  Yapılan araştırmalar 70ºC’ye kadar ısıtılan gıdalardaki tehlikeli mikropların yok olduğunu ve bu yiyeceklerin yenmesinin güvenli olduğunu göstermektedir.   Pişmiş yemekleri oda ısısında 2 saatten fazla bırakmayın, yiyecekleri buzdolabında saklamaya özen gösterin.  Yiyecekleri buzdolabında olsa bile uzun süre saklamayın. Donmuş gıdaları oda ısısında bekleterek çözmeyin. Ezik, çürük olmayan taze gıdaları seçin. Son kullanma tarihi geçen gıdaları yemeyin”

Seyhan Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri, “Dünya Gıda Günü” nedeniyle bilgilendirme çalışmalarını ilçenin farklı merkezlerinde gün boyu gerçekleştirdi.  

adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER