Sözlü iddialara yanıt verdi: Sıfır borçlu belediye teslim ettim

Sözlü iddialara yanıt verdi: Sıfır borçlu belediye teslim ettim

GAZETTE- Adana Büyükşehir Belediyesi eski başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Başdanışmanı görevine getirilen Hüseyin Sözlü düzenlediği toplantısında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın iddia ettiği suçlamalara yanıt verdi. MHP’li Sözlü, Başkan Karalar’ın ortaya attığı iddialarla ilgili ilk kez konuştu.


Kendisine cevap hakkının doğduğunu belirten Sözlü, “Halkımızın takdiri ile seçilmiş Zeydan Karalar’a ikramiye, mesai ve maaş noktasında sıfır borcu olan bir belediye devrettim. Geçtiğimiz dönem içerisinde Ekim ve Kasım olmak üzere iki dönemlik bir aksama söz konusu olmuştu. Bu aksama keyfi de olmamıştır” diyerek yaptıkları çalışmaları tek tek anlattı. 
“FETÖ PROJESİNİ KABUL ETMEDİK”
Sözlü, FETÖ'nün 'Altın Çocuk' projesinin göreve geldikleri dönemde karşılarına geldiğini ancak kendilerinin buna izin vermediğini belirterek,  "O dönem 'Altın Çocuk' projesi kapsamında etüt merkezlerinin, personellerinin ücretleri belediye tarafından karşılanıyor. Oraya kitap-kırtasiye yardımı yapılıyor. Orada çalıştığı söylenen personelin kurs hocalarının ücretleri belediye tarafından ödeniyor. O dönem FETÖ diye bir şey yok. Biz bunu o dönem FETÖ ile mücadele adına değil, yasalar adına bu haksız kazancı ödemedik. 'Altın Çocuk' projesini kapattık. Bu kirli yapılanmalara gençlerimizi kaptırmayalım diye samimi, Cumhuriyet değerlerine sadık, yapılan projenin karşılığı değerini ölçtüğümüzde Adana Büyükşehir Belediyesi'nin en verimli projelerinden birini hayata geçirdik ve Gençlik Merkezleri'ni açtık. Gençlik Merkezi, görevimiz içerisinde tam 60 bin öğrenciyi mezun etmiş ve hem Anadolu, Fen Liseleri'ne hazırlıkta hem de yüksek öğretime hazırlıkta yüzde 81,1 başarı oranıyla eğitimde fırsat eşitliğini yakalamakta zorlanan ailelerin çocuklarına katkı koymuştur" dedi.
“MİLLİYETÇİ KIYIMI YAPILIYOR”
Başkan Karalar'ın meclis toplantısında 25 tane sahte diplomalı öğretmen olduğunu ve sahte diplomalı olmayan öğretmenlerle Gençlik Merkezleri'ne yeniden başlayacaklarını söylediğini dile getiren Sözlü, "Bu 25 öğretmenin sahte diplomalı olduğunun tespiti için mahkemelere gerek yok. Mezun oldukları okullara sorarsınız bu kadar basit. Ama bunları kapatmak o gerekçenin arkasına sığınarak kapatmak yanlış iştir. Bunun iki sebebi var. Birincisi başkan, Milliyetçi Hareket Partili, milliyetçi olduğuna inandığı insanların hiç birine tahammül edememektedir. Bir milliyetçi kıyımı yapmaktadır. İkincisi ise son dönemde işbirliği yaptıkları Gençlik Merkezleri'miz FETÖ'nün 'Altın Çocuk' projesindeki Gençlik Merkezleri'nin tarafımızdan bizzat kapatılması üzerine belediyemiz tarafından dönemimizde kurulmuştur. Cumhuriyetine sadık Atatürkçü öğretmenler tarafından çocuklarımız yetiştirilmiştir. Son seçimlerde FETÖ, HDP, PKK ve İYİ Parti ile işbirliğine giren CHP'li i belediye ittifakının ortaklarına karşı sorumluluğunu yerine getirerek, FETÖ'cü 'Altın Çocuk' projesini sonlandırdığımız için bizden intikam almakta. Diğer ortağına verdiği söz karşılığında da Birinci Hukuk Müşavirliği'ne ise HDP'li bir avukatı getirmiştir" diye konuştu.
“KUYULARI HEP BERABER İNCELEYELİM”
Sözlü, Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) tarafından açılmamış su kuyularına para ödenerek kamu zararı oluşturulduğu iddialarına ise, "Bu müteahhit üzerinden yürüyorlarsa hak edişleri ödenmemiştir, herhangi bir kamu zararı söz konusu değildir. Ama Zeydan Bey için bu iddiası konusunda açılmamış dediği kuyular konusunda biz ASKİ'de çalışan arkadaşlarımızın yapmış olduğu işlere güveniyoruz. Bu kuyuları da yerinde var mı, yok mu? İncelenmek üzere basın mensuplarını da çağırsın. Devlet Su İşleri, jeoloji mühendislerinden de alacağı yetkili kişilerle sahaya gidelim, yerinde inceleyelim, sponsorlu haysiyet cellâtlığını da ortadan kaldıralım. Ayrıca açılmadığı iddia edilen kuyuların 25'i Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı operasyonları sonrası temizlenen bölgelere açılmıştır. Buranın koordinatlarını da istediler. Ancak askeri bir proje olduğu için bunların kendilerine verilmesi mümkün değil. Çünkü bir tarafta FETÖ diğer tarafta HDP var. Bunun belgeleri Adana Valiliği'nde mevcuttur" ifadelerini kullandı.
“BU İDDİALAR GERÇEKLE BAĞDAŞMIYOR”
Karalar'ın ASKİ'nin Yedigöze Barajı'ndan su getirme projesinin '1,8 milyar liraya mal olacaktı' iddialarına da yanıt veren Sözlü, şu ifadelere yer verdi:
“Zeydan Başkan, bu projenin 285 milyon liraya yapılacağını iddia ediyor. Bizim projemiz İller Bankası onaylı. 'Hodri Meydan' diyorum, 285 milyon liralık bir projesi var ise açıklasın. Bir daha Adana halkının karşısına çıkmayacağım. '1.8 milyar liraya mal olacaktı' iddiaları gerçekle bağdaşmıyor. Bir başka iddiası var o da su depolarının durum tespit çalışması ve coğrafi bilgi sistemine entegrasyonu projesinin hiç yapılmadığını söylüyor. Bu işlemin yapıldığının belgeleri ASKİ'de mevcut. Bu iddiaları öne sürmeden önce araştırmalıydı. ASKİ'ye 4 ayda 160 milyon TL de para kazandırdıklarını da iddia ediyor. Peki, o zaman neden personelin maaşını ödeyemiyor?”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER