Suriyeli öğretmenler göreve başladı

Suriyeli öğretmenler göreve başladı

GAZETTE- CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, sadece Adana’da 830 Suriyelinin “sözleşmeli eğitici” olarak okullarda görevlendirildiğini hem TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayla hem de Milli Eğitim Bakanı Ziya Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

“Binlerce üniversite mezunu atama bekliyor”

Konuşmasında aldıkları eğitim devlet tarafından dahi bilinmeyen, pedagojik formasyonu olmayan Suriyeli eğiticilere çocukların teslim edildiğini belirten Sümer, “Binlerce üniversite mezunu, öğretmen olmayı beklerken Milli Eğitim Bakanlığı, Suriye’den gelen çok sayıda kişiyi olarak okullarda görevlendirmeye başladı. Eğitimini tamamlamış ve her türlü yeterliliği olan on binlerce gencimiz öğretmen olarak sırada beklerken Suriyelilere bu hak kim tarafından, nasıl tanınmıştır?”dedi.

 

Sümer soru önergesinde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 03 Ekim 2016 tarihinde “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” (PIKTES) projesinin başlatıldığını ve bu kapsamda oluşturulan Geçici Eğitim Merkezleri’nde Suriyeli eğiticilerin görevlendirildiğini anımsattı. Bu merkezlerde görev yapan Suriyeli eğiticilerin devlet okullarında sözleşmeli olarak görevlendirilmeye başladığını belirten Sümer, devlet okullarında sözleşmeli öğretmenlik yapabilmek için gerekli şartları sıraladı.  Sümer, Adana Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara gönderdiği “Gönüllü Eğitici Görevlendirme” yazısıyla sadece Adana’da 830 Suriyeli eğiticinin görevlendirilmesinin yapıldığını kaydetti.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER