‘Tıbbi mümessiller de aşı kapsamına alınmalı’

‘Tıbbi mümessiller de aşı kapsamına alınmalı’

HABER MERKEZİ- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandemi koşulları göz önüne alındığında tıbbi mümessillerin sağlık çalışanları ve hastayla temasın en yüksek olduğu meslek gruplarından biri olmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı aşıda riskli gruplar arasında yer almadığını kaydetti.  

CHP’nin eczacı kökenli milletvekili Bulut, tıbbi mümessillerin ilaç piyasasına hizmet ettiğini; ilaç satış ekiplerinin sahadaki temsilcileri olarak bilinen tıbbi mümessillerin ilaçları, doktor, diş hekimi ve eczacılara tanıtıp satışını gerçekleştirmek görevini yürüttüğünü bildirdi.

Tıbbi mümessillerin kritik bir görev yapmasına rağmen aşıda öncelikli olmadığını belirten Bulut, “Sayıları 25 bini bulan tıbbi mümessiller, aileleri ile birlikte 100 binden fazla nüfusu oluşturuyor. Tıbbi mümessiller performans baskısı altında yoğun çalışmaya zorlanıyorlar. Özellikle sahada çalışan mümessiller oldukça huzursuz” dedi.

Pandemi nedeniyle tıbbi mümessillerin 8 Haziran itibariyle işbaşı yaptığını, eczacı ve doktor ziyaretlerine başladığını kaydeden Bulut, o dönemde vaka sayış yaklaşık 900 civarında iken şimdi 26 binleri bulduğunu belirtti.  Sahada fiilen çalışmaları nedeniyle tıbbi mümessillerin, kendileri, sağlık çalışanları ve aileleri için yüksek risk oluşturduğuna işaret eden Bulut, “Tıbbi mümessillerin aşıda öncelikli olması toplum sağlığı için bir zorunluluktur” dedi. CHP’li Bulut, tıbbi mümessillerin aşıda öncelik sıralamasına alınmasını istedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER