Verdiğiniz sözlerin bir anlamı olmalı

Verdiğiniz sözlerin bir anlamı olmalı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana'da tarım sektörünün tüm sektörlerin anası olduğunu belirterek, Eğer tarım sektörü bir zarara uğrarsa, çiftçi ürününü ekemezse ya da üründen zarar ederse tüm Adana etkilenir” dedi. Çiftçinin desteklenmesini, kredilerinin 5 yıl ertelenmesini isteyen Bulut, su, elektrik, gübre gibi tarımsal girdilerin fiyatlarının çiftçilere uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda çiftçilerin sorunlarını dile getiren Bulut, “Adana'da tarım sektörü, tüm sektörlerin anasıdır. Eğer tarım sektörü bir zarara uğrarsa, çiftçi ürününü ekemezse ya da üründen zarar ederse tüm Adana etkilenir. Çiftçinin Kredileri 5 Yıl ertelenmelidir. Son 16 yılda çiftçi, 48 kat daha çok borçlandı” şeklinde konuştu. Her şeyin ithal edildiğini söyleyen Bulut, bu durumda  "Çiftçimizi destekliyoruz, çiftçimizin yanındayız" sözlerinin bir anlamı olmadığını bildirdi. 

“ÇİFTÇİYE, ELEKTRİK YÜZDE 14 DAHA PAHALI”

Adana’daki sel felaketinde de açıkça görüldüğü gibi DSİ’nin, sulama birliğinin çok ciddi bir yatırım yapmadığını, mevcut kanalların bile açılmasını sağlamadığını kaydeden Bulut, damlama sulama da bile çiftçiden elektrik parası istendiğini belirtti. Bulut, “Çiftçinin kullandığı elektrik maalesef, piyasadaki mevcut elektrikten yüzde 14 oranında daha pahalı ve son iki yılda elektriğe yüzde 108 zam gelmiş durumda. Çiftçilerimizin yanında olmak istiyorsak, çiftçilerimize destek vermek istiyorsak öncelikle bu elektrik fiyatlarını çiftçilerimize uygun bir hâle getirmemiz gerekiyor. Elektrik faturalarından yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kalkmalıdır” dedi.

“ADANA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”

Adana’nın üvey evlat muamelesi gördüğünü kaydeden Bulut, bu durumun rakamlarla da bitmeyen projelerle de tespitli olduğunu söyledi. “Geçmiş yıllarda Adana neydi, nereye geldi?” diye soran Bulut, “2011 yılında yapımına başlanan metronun hâlâ borcu ödeniyor. Metro Adana hariç, hemen hemen tüm illerde merkezî Hükûmet tarafından yapılıyor. Örneğin, diğer illerde daha sonra yapımına başlanan stadyumlarda bile maçlar oynanırken Adana'da stadyum bitmedi. Adana adliyesi beş yıl önce söz verilmiş olmasına rağmen hâlâ bitmedi. Ömer Çelik Adana Milletvekiliyken Turizm Bakanıydı. O tarihlerde Karataş ilçesi, Adana'nın denize açılan ilçesi turizmde teşvik bölgesindeydi. Burası sessiz sedasız bu teşvikten çıkarıldı yani Karataş turizm bölgesinden çıkarıldı” ifadelerini kulandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER