Ana Yurt Güvenliği Fuarı SEDEC Başladı

Türkiye'nin ilk ve tek Ana Yurt Güvenliği Fuarı SEDEC başladı

Türkiye'nin ilk ve tek Ana Yurt Güvenliği Fuarı SEDEC başladı

Fuarda Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci, sivil ve askeri teknolojiler arasındaki ilişkiye vurgu yaparak, dünya savaşlarından sonra uçak ve jet motorlarının geliştirilmesinin sivil hava taşımacılığının yaygınlaşmasına yol açtığını belirtti. Tüfekci, günümüzde ise sivil teknolojilerin askeri alanlara aktarılmaya başlandığını ve bunun en güzel örneğinin 5G teknolojisi olduğunu söyledi.

Savunma sanayisinin Türkiye için büyük bir güvence haline geldiğini vurgulayan Tüfekci, modern bir Türk Silahlı Kuvvetleri oluşturmak için teknolojiden büyük ölçüde faydalanılması gerektiğini ve gelişmiş ülke orduları, sivil firmalar, üniversiteler ve araştırma kurumlarının düzenli olarak takip edilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca dost ve müttefik ülkelerle ortak çalışmaların önemine dikkat çekti.


 

SAVUNMA SANAYİSİNİN STRATEJİK ÖNEMİ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çağlar Yılmaz, SEDEC'in artık bir marka haline geldiğini ve Türk savunmasının başarısının burada sergilendiğini belirtti. Yılmaz, savunma sanayisinin Türkiye gibi jeopolitik olarak önemli konumdaki ülkeler için stratejik bir değere sahip olduğunu ve savunma sanayisinde geliştirilen teknolojik yeniliklerin diğer sektörleri de etkilediğini söyledi.

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Genel Sekreteri Oğuz Hamşioğlu, Türkiye'nin bölgesel ve küresel anlamda önemli bir aktör olduğunu ve dünya barışı ile güvenliğine katkıda bulunduğunu belirtti. Hamşioğlu, Türkiye'nin savunma sanayi ihracatının 5,5 milyar dolara ulaştığını ancak bu rakamın sektör açısından yeterli olmadığını ve hedeflerin daha da ileriye taşınması gerektiğini vurguladı.

 

ÜNİVERSİTE-SANAYİ-TEKNOPARK İŞBİRLİĞİ MODELİ

Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, anayurt ve sınır güvenliğinin ulusal egemenliğin sürdürülmesi için kritik olduğunu belirtti. Gültekin, SEDEC'in güvenlik tehditlerine karşı en yeni teknolojileri ve işbirliklerini sunduğunu ve global düzeyde farkındalık yaratmayı amaçladığını söyledi. Üniversite-sanayi-teknopark işbirliği modelinin bilgi ve teknolojinin ticarileştirilmesi, yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesi ve ekonomik büyümenin desteklenmesi için önemli katkılar sağladığını ifade etti.

 

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİNİN GÜÇLENMESİ

Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Aktaş, savunma sanayinde yerlilik oranının yüzde 20'lerden yüzde 80'lere ulaştığını ve bu başarının stratejik planlama, devlet destekleri ve yerli teknolojilere yapılan yatırımlar sayesinde mümkün olduğunu belirtti. Aktaş, SEDEC kapsamında ortaya çıkacak yeni işbirlikleriyle Türk savunma sanayisinin uluslararası arenada daha da güçleneceğine inandığını ifade etti.

SEDEC Organizasyon Komitesi Başkanı Hilal Ünal, güvenliğin küresel istikrar için önemli olduğunu vurgulayarak, SEDEC'in güvenlik ve teknoloji uzmanlarını bir araya getirdiğini ve bilgi paylaşımı ile işbirliklerine ev sahipliği yaptığını söyledi. Savunma Sanayii Başkanlığı ile Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliğinin desteğiyle düzenlenen SEDEC 2024'te, ana yurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik sistemleri ve savunma tedarik zinciri konularında önemli adımlar atılması bekleniyor.

Etkinlikte ayrıca önceden planlanan ikili iş görüşmeleri kapsamında, yurt dışındaki orijinal ekipman üreticileri ile Türk güvenlik ve savunma sanayisi firmaları bir araya gelecek. Bu sayede, özellikle KOBİ'lerin yetenekleri ve başarıları yabancı katılımcılara tanıtılacak.

 

 

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Çin menşeili araçlara ek vergi
Çin menşeili araçlara ek vergi
10 Haziran 2024 Pazartesi
Threads, Türkiye
Threads, Türkiye'de kapatıldı
29 Nisan 2024 Pazartesi
İnstagram çöktü mü ?
İnstagram çöktü mü ?
1 Nisan 2024 Pazartesi