Osmaniye'de Çiftçiler Karpuzu Korumaya Çalışıyor

Karpuz "gazete ve samanla" korunur hale geldi

Osmaniye'de karpuz üreticileri, aşırı sıcaklardan etkilenmemesi için ürünlerini gazeteye sarıp samanla örtüyor.

 

Karpuz "gazete ve samanla"  korunur hale geldi

Çukurova'nın önemli tarım merkezlerinden biri olan Osmaniye, aşırı sıcakların hem günlük yaşamı hem de tarım ürünlerini olumsuz etkilediği bir dönem geçiriyor. Kadirli ilçesinde devam eden karpuz hasadı da bu durumdan nasibini alıyor. Aşırı sıcağın etkisiyle karpuzların rengi değişiyor ve verimi düşüyor. Üreticiler, emekle yetiştirdikleri karpuzları en kaliteli şekilde piyasaya sunmak için sıcakla mücadele ediyor.


Karpuzların güneş yanığı olmaması için uğraşan çiftçiler, meyvelerin üzerine gazete ve saman örterek koruma sağlıyor.

"Bu Yıl Aşırı Sıcak Geçiyor"

Üreticilerden Erol Büyükkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karpuzların olgunlaşmaya başladığını ancak aşırı sıcak nedeniyle yanma tehlikesi bulunduğunu belirtti. Büyükkoç, "Ürün yanmasın diye gazete kağıdı ile sardık. Çok fayda göremeyince bu sefer samanla üzerini örttük. Bundan sonra inşallah ürünümüz yanmaz. Geçen senelerde de sıcak olmuştu ama bu seneki gibi aşırı bir sıcak görmedim. Bu yıl gerçekten aşırı sıcak geçiyor." dedi.

 

Mehmet Aksu ise 20 dönümlük araziye ektiği karpuzları aşırı sıcaktan korumak için güneş koruyuculu ilaç kullandığını söyledi. Aksu, aşırı sıcakların ürünlerde hastalıklara yol açabildiğine dikkat çekerek, ilaçlama yaparak bunu önlemeye çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca karpuzları gazete ve samanla örterek koruma yoluna gittiklerini belirten Aksu, bu yılı en az zararla atlatmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!


 

DİĞER HABERLER