ÇÜ’de Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri

ÇÜ’de Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri

HABER MERKEZİ-Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Valiliği ev sahipliğinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Günü Anma Etkinlikleri kapsamında İstasyon Meydanı'nda düzenlenen "15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu" törenine katıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Çukurova Üniversitesinde de etkinlikler düzenlendi. Covid 19 salgını tedbirleri kapsamında “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma programı sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel öncülüğünde, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kayıklık yönetiminde gerçekleştirilen anma program akışı web sitesi üzerinden de duyuruldu. Covid 19 salgını tedbirlerine uyularak gerçekleştirilen etkinliklere ek olarak https://www.cu.edu.tr/cu/institutional/university/15-temmuz linkinde,  Fotoğraf Galerisi, 5 Temmuz Destanı ve 15 Temmuz Demokrasi Zaferi filmleri gösterime açıldı.

Çukurova Üniversitesindeki anma etkinlikleri kapsamında ilk olarak “15 Temmuz İhaneti” paneli düzenlendi. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kayıklık moderatörlüğünde online gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Ateş, Ceyhan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çelik ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Doğanay katıldı. Panelin açılışında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı hazırlanan film gösterimi yer aldı. Akademisyenler konuşmalarında eğitimin önemine dikkat çekerek, birlik beraberlik mesajları verdi.  

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel burada yaptığı konuşmada, Ülkemizin yakın tarihinde şahitlik ettiğimiz en kritik ve tehlikeli girişimin bertaraf edilişini ve milletimizin gösterdiği duruşun gururla ve ibretle hatırlanması gerektiğini söyledi. “Bu süreçleri iyi anlamak ve anlatmak milletimizin varoluşu ve istikbali için çok önemlidir” diyen Prof. Dr. Tuncel konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Geldiğimiz nokta; hangi tehlikelerle karşı karşıya olduğumuz ve bu tehlikelere karşı demokrasimize sahip çıkmak üzere, milletçe birlik ve beraberlik içinde hareket etmemizin önemini kavradığımızın bir göstergesidir. Milletimizi farklı amaçlarla parçalamak gayesinde olanların, geçen zaman içinde farklı kisvelerle karşımıza çıktığını görüyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişimi insanlarımızın masum ve ulvi duygularını kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletine bir başkaldırma girişimidir. Bu güçler, yaşadığımız hain girişimi gerçekleştirmek için yıllarca planlar yaparak; eğitim, emniyet, ordu ve siyaset başta olmak üzere devletin kurumlarına sızmayı başarmışlardır. Çok açıktır ki; bu denli büyük bir organizasyonun bazı küresel güç odaklarının desteği ve yönlendirmesi olmaksızın yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla bu güçlerin amacı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşi ile başlattığı milli mücadele sonucu gerçekleştirdiği kazanımları geri almak çabasından başka bir şey değildir. Bu da bize millet olarak her zaman uyanık ve birlik, beraberlik içinde olmamız gerektiğini hatırlatmaktadır.”

“Bulunduğumuz coğrafyada varlığımız, hürriyetimiz ve demokrasimiz için milli mücadele ruhundan uzaklaşmadan her daim milletimize, özellikle gençlerimize sahip çıkmak, insanî, dinî, ahlâkî, ekonomik, sosyal ve hukukî alanlarda sömürülmesine ve istismar edilmesine izin vermemektir. Onun için çok yakın zamanda olan bu hain planı iyi anlamak ve analizini yapmak bizlerin üniversite olarak sosyal bir sorumluluğudur. Aziz milletimiz her zaman sağduyu göstererek bağımsızlık, özgürlük, milli birlik ve beraberliği tercih etmiştir. Tanka gövdesini, kurşuna göğsünü siper eden aziz Türk Milleti, bu tür ihanetlere asla ve asla izin vermeyecektir. 15 Temmuz Şehitlerimiz ile birlikte, vatanı için hayatını kaybetmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum. Yüce milletimizin yine bir kahramanlık destanı yarattığı 15 Temmuz Demokrasi Zaferimizin yıl dönümü Kutlu Olsun.“

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER