Deprem Sonrası Adres Değişikliği Ceza Getirdi

Deprem sonrası adres değiştiren vatandaşlara ceza kesildi

Deprem sonrası adres değiştiren vatandaşlara ceza kesildi

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremler sonrası adres değiştiren 4 kişiye 'usulsüz adres beyanı'ndan 9 bin 441’er lira para cezası kesildi.

Dulkadiroğlu ilçesi Kılağlı Mahallesi’nde ikametgahları bulunan Remzi Durmaz (19), Kerim Durmaz (32) ve İsmail Durmaz (19) ‘Asrın Felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası, Arif Durmaz (50) ise yaklaşık 2,5 yıl önce yerleşim yeri adresini değiştirdi.

Yerleşim yeri adresini değiştiren vatandaşlar, kendilerine iletilen tebligatta ‘Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunmak’ kabahati gösterilerek 9 bin 441 lira para cezası ile cezalandırıldıklarını öğrendi.Dulkadiroğlu İlçe Nüfus Müdürü Recep Gizlenci’nin imzasıyla gönderilen tebliğde “Kolluk makamınca yapılan tahkikat neticesinde Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunduğunuz anlaşıldığından Nüfus Hizmetleri Kanununun 68’inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca 9441 TL idari para cezası ile cezalandırılmanız gerekmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Depremde evinin hasar aldığını bu yüzden köydeki dede evine taşındığını belirten Kerim Durmaz, jandarma personelinin bildirdiği adreste olduğunu teyit ettiğini söyledi.

İdari para cezasıyla cezalandırılan Arif Durmaz ise yaklaşan yerel seçimlerde köyde muhtar adayı olanlardan birilerinin kendisini şikayet ettiğinden şüphelendiğini öne sürerek, “Ben depremden çok önce, yaklaşık 2,5 yıl önce ikametgahımı bu eve aldırdım.” dedi.

Adres değişikliğinden dolayı cezalandırılan vatandaşlar savunma yapacaklarını ve karara itiraz edeceklerini dile getirdiler.


 

Etiketler:
depremkahramanmaraş

DİĞER HABERLER

Bayramda nasıl beslenilmeli?
Bayramda nasıl beslenilmeli?
11 Nisan 2024 Perşembe
ESKİ KOCA DEHŞETİ
ESKİ KOCA DEHŞETİ
10 Nisan 2024 Çarşamba