Kadın olmanın bilançosu ağır

Kadın olmanın bilançosu ağır

BM’nin “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında yayımladığı istatistiklere göre; kadına karşı şiddet dünyada hastalıktan ve trafik kazalarından daha çok can alıyor.


 Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yapılan hesaplamalara göre, her üç kadından biri, yakın bir aile ferdi ya da eşleri tarafından istismara uğruyor ve her 10 ülkeden sadece dördünde evlilik içi tecavüz suç olarak kabul ediliyor.

 

 

Dünyada kadına şiddetin rakamları çarpıcı

 

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın rakamlarına göre, Fransa’da 2019 yılı kasım ayı itibariyle en az 130 kadın eski eşi ya da sevgilisi tarafından öldürüldü. Fransa'da her yıl yaklaşık 200 bin kadının şiddet mağduru olduğu ifade ediliyor.

 

Almanya için yapılan araştırmalara göre; geçen sene 122 kadın öldürüldü.

Amerikan polis teşkilatı uluslararası ülkelerle iş birliği sonucunda yaptığı bir araştırmada, Orta Amerika ülkelerinin kadın cinayetleri açısından başta geldiğini açıkladı. Cinsiyet ayrımının hâkim olduğu ülkelerde kadınlar genel olarak ayrıldıkları erkekler tarafından öldürülüyor.

 

OECD’de Türkiye birinci

 

Türkiye ise, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusunda OECD ülkeleri arasında ilk sırada geliyor. OECD'nin “2019 Tek Bakışta Toplum 2019” araştırmasına göre, örgütün 36 üyesi arasında ömürlerinde en az bir kez eşinden fiziksel veya duygusal şiddet gören kadın oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 38 ile Türkiye. Türkiye'nin hemen ardından yüzde 36 ile ABD geliyor. Yeni Zelanda yüzde 35 ile üçüncü sırada. OECD ortalaması ise yüzde 21,6.

 

İçişleri Bakanı Soylu, Şiddeti uygulayan şüpheliye dönük alınan önleyici tedbir kararlarında, geçen yılın 10 ayına göre yüzde 70 artış yaşanmıştır.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER