Merkezi yönetimler AR-GE bütçesini artırdı

Merkezi yönetimler AR-GE bütçesini artırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Merkezi Yönetim Bütçesinden AR-GE Faaliyetleri İçin Ayrılan Ödenek ve Harcamalar, 2020 sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılında Ar-Ge faaliyetleri için bir önceki yıla göre yüzde 14,6 artışla 14 milyar 924 milyon TL harcama yapıldığı belirtildi.

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcamaların Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) içerisindeki oranının yüzde 0,35 olduğu bildirildi.
Bütçe başlangıç ödenekleri esas alınarak yapılan tahmini sonuçlara göre ise 2020 yılı merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için tahsis edilen başlangıç ödeneğinin 14 milyar 307 milyon TL olduğu ifade edildi.
Dolaylı Ar-Ge desteği hesaplamalarında kullanılan veri kaynaklarından birisinin Kurumlar Vergisi Beyannamesi olduğu belirtildi. 
Dolaylı Ar-Ge desteği; Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle, bu beyannamenin verilme süresi ile tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin uzatılmasından dolayı 2019 yılı için haber bülteni döneminde hesaplanamadığı; kaynaktan verinin elde edilmesine müteakip dolaylı Ar-Ge desteği hesaplanarak sonuçların istatistiksel tablo olarak paylaşılacağına dikkat çekildi.
EN ÇOK ÖDENEK GENEL ÜNIVERSİTE FONLARINA
Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge harcamaları sosyo-ekonomik hedeflere göre [Bilimsel Programların ve Bütçelerin Analizi ve Karşılaştırılması Sınıflaması (NABS) sınıflandırıldığında, 2019 yılı için en çok harcamanın yüzde 43,6 ile genel bilgi gelişimi için yapıldığı bildirildi. Bunu yüzde 18,7 ile savunma, yüzde 10,6 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, yüzde 7,1 ile genel bilgi gelişimi ve yüzde 5,1 ile ulaşım, telekomünikasyon ve diğer altyapıların takip ettiği belirtildi.
Bütçe başlangıç ödenekleri esas alınarak 2020 yılı için yapılan tahmine göre de en çok ödeneğin  yüzde 46,6 ile genel bilgi gelişimine ayrıldığı belirtildi. Bunu yüzde 20,8 ile savunma, yüzde 8,6 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, yüzde 6,1 ile genel bilgi gelişimi ve yüzde 4,7 ile eğitimin takip ettiği açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER