Taşkın: Engel yok, engelsiz yaşamak var

Taşkın: Engel yok, engelsiz yaşamak var

HABER MERKEZİ- Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Engelliler Haftası nedeniyle açıklama yaptı.


Taşkın, “Hiç kimse engelli engelsiz ayrımı yapamaz. Engelli engelsiz tüm vatandaşlar eşit haklara sahiptir. Engelli vatandaşlara da sosyal haklarının eksiksiz sağlanması gerekir” dedi.

TÜM ŞARTLARIN İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

Bu çerçevede engelli vatandaşlarımızın da diğer bireyler gibi sosyal hayatın içinde yer almasını sağlayacak düzenlemeler yapılmasını söyleyen Taşkın, “Düzenlemelerin eksikliği nedeniyle engelli vatandaşlarımızın sokağa çıktığında ne kadar zorlandıklarını görüyoruz. Bu nedenle engelliler için tüm şartların iyileştirilmesi gerekiyor. Bütün hastanelerde engelli bireyler için danışma masaları oluşturmuş, onların hastane ortamlarında ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlemeler yapılmıştır. Bunlar sevindirici gelişmeler olmakla birlikte tüm kamu kurumlarında engellilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Diğer bireyler gibi alınan hizmetten en iyi şekilde faydalanmaları sağlanmalıdır. Engelli vatandaşlarımıza fırsat eşitliği tanınmalıdır” diye konuştu.  

SAĞLIKLI İLETİŞİM İÇİN ÇALIŞMA YAPILMALIDIR

Devletin Anayasa ile tüm vatandaşlara sağladığı hakların engelli vatandaşlarımız içinde geçerli olduğunun altını çizen Taşkın, bütün vatandaşların Anayasal haklarını kullanmada yasa önünde eşit olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Devlet, engelli vatandaşların istihdamına gereken hassasiyeti göstermelidir. Onların topluma kazandırılmaları ve üretime katkı sağlamaları için düzenlemeler yapılmalıdır. Devlet, engelli bireylerle barışık olmalı, onlarla sağlıklı iletişim kurulabilmesi için çalışma yapmalıdır. Engelli haklarının korunması için vatandaşlar bilinçlendirilmelidir. İş hayatındaki olumsuzluklar engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını zorlayan unsurlardır. Onların yaşamlarını kolaylaştırıcı projeler üretilmesi, hayata geçirilmesi için işbirliği içinde çalışma yapılmalıdır. Engelli vatandaşlarımız kendilerini değersiz hissetmemelidir. Onların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında birlikte hareket etmek insanlık borcumuzdur. Bu duygu ve düşünceler kapsamında tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum.”

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER