WBC Hastalığı Nedir?

WBC hastalığı nedir?

WBC, kanın bağışıklık sistemiyle ilişkili olan beyaz kan hücrelerinin sayısını gösteren bir kan testidir. 

WBC hastalığı nedir?

Bu hücreler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. WBC'nin normalde mikrolitre başına 4.500 ila 11.000 arasında olması beklenir. Bu değerlerin dışına çıkması çeşitli hastalıkların işareti olabilir.

WBC Yüksekliği ve Düşüklüğü:

WBC yüksekliği, kanın mikrolitre başına 11.000'den fazla beyaz kan hücresi içermesi durumudur. Bu genellikle vücudun bir enfeksiyonla mücadele ettiği veya iltihaplandığı anlamına gelir. WBC yüksekliği bazı kan kanseri türlerinin belirtisi olabilir. Ayrıca, enfeksiyonlar, romatoid artrit gibi hastalıklar, tiroid problemleri ve bazı ilaçlar da WBC yüksekliğine neden olabilir.

WBC düşüklüğü ise mikrolitre başına 4.500'den az beyaz kan hücresi içermesi durumudur. Grip benzeri semptomlara neden olabilir ve sık enfeksiyonlara yol açabilir. Kemik iliği eksikliği, lupus, ve kanser ilaçları WBC düşüklüğüne neden olabilir.

WBC Testi:

WBC testi, kanın içerdiği beyaz kan hücresi sayısını ölçmek için yapılır. Bu test, gizli enfeksiyonları, otoimmün hastalıkları, bağışıklık yetersizliklerini ve kan hastalıklarını tespit etmek için kullanılır. Ayrıca, kanser tedavisi sonuçlarını izlemek için de yapılabilir.

Sağlıklı bir erkek bireyde 1 mikrolitre başına 4.000 ila 10.000 arasında, kadınlarda ise 4.000 ila 11.000 arasında beyaz kan hücresi bulunur.

WBC testi, sağlığın takibi ve çeşitli hastalıkların teşhisi için önemlidir. Bu test sonuçları, uygun tedaviyi belirlemede doktorlar için önemli bir rehber olabilir.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!


 

DİĞER HABERLER

Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 1 ölü 2 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Bungalov evlerde feci yangın
Bungalov evlerde feci yangın
11 Haziran 2024 Salı
Kan vermenin faydaları
Kan vermenin faydaları
10 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: Otomobil devrildi
Feci kaza: Otomobil devrildi
8 Haziran 2024 Cumartesi
Sınav stresine dikkat!
Sınav stresine dikkat!
7 Haziran 2024 Cuma
Benzin ve motorinde  indirim yolda
Benzin ve motorinde indirim yolda
6 Haziran 2024 Perşembe
Vicdansız öğretmen tutuklandı
Vicdansız öğretmen tutuklandı
5 Haziran 2024 Çarşamba