GAZETTE YOUTUBE CANLI

Siyahi toplumun gücü kutlandı

HABER MERKEZİ- ABD Türkiye Misyonu İlk Resmi Juneteenth (19 Haziran) kutlamasını, 1 Haziran’da, Adana’da, 45 Türk ve Amerikalı konuk için bir barbekü düzenleyerek yaptı. Birlikte, Amerika’nın en yeni bayramını ve Amerika’daki siyahi toplumun dayanıklılığını ve gücünü kutladı.


ABD Büyükelçiliği Kültür İşleri Ataşesi GabriellePrice,ana konuşmacı olarak, Juneteenth tarihinin kendisi için anlamını ve ailesindeki gelenekleri paylaştı.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin 19 Haziran – veya Juneteenth’i - Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliğin sona ermesini federal bir bayram olarak kutladığı ikinci yıl. Bu gün, ABD Başkanı Joe Biden’ın Juneteenth Ulusal Bağımsızlık Günü Yasası’nı imzaladığı 17 Haziran 2021 tarihinde federal bir tatil olarak kabul edildi. Juneteenth, Başkan Abraham Lincoln’un Özgürlük Bildirgesi’nin haberinin sonunda Texas’taki son köle kişilere ulaştığı gün olan 19 Haziran 1865’i anmaktadır.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın söylediği gibi, “Juneteenth bir zafer kutlaması değildir; o güç ve dayanıklılığın bir onayı ve evrenin ahlaki yayının adaletten yana eğildiğinin bir hatırlatmasıdır. Hızlı veya doğrusal olmasa da bu yolu yorulmadan takip etmeliyiz.” Juneteenth ayrıca Afrikalı Amerikalı toplumun, içinde bulunduğu zor koşullara rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihi boyunca yaptığı sıradışı katkıların da onurlandırıldığı bir gündür.

ABD Büyükelçiliği Kültür İşleri Ataşesi Gabrielle Price, aile toplantılarındaki Juneteenth kutlamalarını paylaştığı konuşmasında şöyle dedi: “Juneteenth, kutlamak veya anmak isteyen kişilerin onlara ne neşe getiriyorsa onu yapabildikleri bir gün. Bu sayede, neşenin kamusal ifadeleri, baskıya karşı direnişin kamusal ifadeleri haline geliyor... Kime sorduğunuza bağlı olarak [Juneteenth] birçok farklı şeyi sembolize eder – özgürlük, ailenin bir araya gelmesi, hatta her yaptığımız şeyde insan onurunu yüceltmek için bir hatırlatma olarak... Benim için Juneteenth’in gerçek anlamı ise, geleceğimizi şekillendirmek için, geçmişimizin farkında olmamız gerektiğidir.”