GAZETTE YOUTUBE CANLI

Başbakan Ersin Tatar: Türkiye ve bizi yok sayamazlar

KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de, Yunanistan, GKRY, İsrail ve Mısır’ın Türkiye ve KKTC’yi dışlayıp kendi aralarında antlaşma yapmalarına büyük bir tepki göstererek, “Bölgede anlaşmalar yapıp hak iddia edenler, Türkiye’yi ve bizi yok sayamazlar” dedi.KKTC Başbakanı ve UBP Genel Başkanı Tatar, Gazette’nin sorularını yanıtladı:

TÜRKİYE’Yİ VE BİZİ YOK SAYAMAZLAR

KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de, Yunanistan, GKRY, İsrail ve Mısır’ın Türkiye ve KKTC’yi dışlayıp kendi aralarında antlaşma yapmalarına büyük bir tepki göstererek, “Bölgede anlaşmalar yapıp hak iddia edenler, Türkiye’yi ve bizi yok sayamazlar” dedi.


“TÜKİYE CUMHURİYETİ HAKLARIMIZI

EN İYİ ŞEKİLDE KORUYACAKTIR”

BAŞBAKAN Tatar, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül, Yönetim Kurulu Başkanı Adem Aköl’ü makamında kabul ederek, gündemdeki sorulara yanıt verdi. Tatar, “KKTC, Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklarla ilgili haklarını, bir uluslararası anlaşmayla, Türkiye’deki TPAO’ya devretmiştir. En başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, konuyla ilgili görüş belirten Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri hem Türkiye’nin hem de KKTC’nin haklarının en iyi şekilde korunacağını defalarca dile getirmişlerdir” diye konuştu.


“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ

MUTLAKA KAZANACAĞIZ”

Önümüzdeki Nisan ayında yapılması olası KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını daha önce de açıklayan Ersin Tatar, şunları söyledi: “Partimin yetkili kurulları, Nisan ayındaki seçimde oy birliği ile aday olmama karar verdi. Yapılan tüm anketlerde hem partim hem de şahsım, önde görünüyoruz. İki turlu bir seçim sistemimiz var. İlk turdan yeterli oy oranına ulaşıp seçileceğime inanıyorum. Son derece iddialı bir şekilde yarışa giriyoruz. Mutlaka kazanacağız.”


İşte Başbakan Ersin Tatar röportajı;

Sayın Tatar, öncelikle KKTC için hayati önem taşıyan güncel bir konu ile ilgili görüşlerinizi almak istiyorum. Kısa bir süre önce, Türkiye’den KKTC’ye su nakleden deniz altındaki isale hattında meydana gelen arıza ile ilgili; önce sabotaj ihtimali üzerinde duruldu, daha sonra yapılan incelemenin ardından sebebin teknik olduğu iddia edildi. En yetkili ağızdan, bunu nasıl yorumlarsınız? Dört yıldır arızasız çalışan bir sistem durup dururken nasıl kopar?

Bu konuda, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, net bir açıklama yapmıştır. Bize hayat veren, Türkiye’nin en büyük armağanı ve Dünya’ya örnek olan dev projesinde sıkıntı olduğu açıklanmıştır. DSİ’nin verdiği bilgiye göre, KKTC Su Temin Projesi’ndeki arıza tamamen teknik nedenlerden meydana gelmiştir.  DSİ, “Sabotaj ve trol avcılığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Arızanın giderilmesi ve onarımın bir an evvel yapılması maksadıyla eylem planı yürürlüğe konulmuştur” şeklinde açıklama yapmıştır.  En kısa sürede arızanın giderileceği çalışmaları da başlatılmıştır. Dört yıldır arızasız çalışan bu sistem, denizin – doğanın şiddetli hava koşulları yaratması ile mutlaka etkilenebilirdir diye düşünüyorum. Ancak ilk başlarda birçok kişiye imkansız gibi gelen bu projeyi yaşama geçiren Türk mühendisliği, arızayı da mutlaka giderecektir.


“KKTC, DOĞU AKDENİZ POLİTİKASINI HAKKANİYET

İLKESİ ÜZERİNE KONUMLANDIRMIŞTIR”

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyim? Yunanistan, GKRY, İsrail ve Mısır; Türkiye ve KKTC’yi dışlayıp kendi aralarında antlaşma yaparak MEB sınırlarını belirledikten sonra bazı parselleri sondaj firmalarına ihale ettiler. Sonra Türkiye, benim MEB alanıma girdiniz diyerek; Kıbrıs’ın güney-doğusunda, Rumların kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri 7. parselde Fatih ve Yavuz gemilerine sondaj yaptırmaya başladı. Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku’na göre bir bütün olarak Kıbrıs adasının MEB sınırı, kıyıdan kaç kilometre içeride olmalıdır Sayın Tatar?

KKTC, Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklarla ilgili haklarını, bir uluslararası anlaşmayla, Türkiye’deki TPAO’ya devretmiştir. En başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, konuyla ilgili görüş belirten Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri hem Türkiye’nin hem de KKTC’nin haklarının en iyi şekilde korunacağını defalarca dile getirmişlerdir. Bölgede anlaşmalar yapıp hak iddia edenler, Türkiye’yi ve bizi yok sayamazlar. Bunu sanırım Libya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmayla daha da iyi anladılar. Türkiye, teknik donanımları son derece iyi olan gemileriyle bölgededir.

KKTC 12 mil karasularına ve 200 metre derinliğe veya işletilebilir derinliğe kadar olan bölgede kıta sahanlığına sahip olabileceğine ilişkin düzenlemeleri bulunan KKTC, Doğu Akdeniz politikasını hakkaniyet ilkesi üzerine konumlandırmıştır. Bu ilke çerçevesinde KKTC, Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölgelerin belirlenmesi için bölge devletlerinin bir araya gelerek hakkaniyet ilkesi çerçevesinde paylaşım antlaşması imzalaması gerektiğini savunmaktadır.

Bunun yanı sıra KKTC yönetimi, GKRY’nin adanın tek temsilcisiymiş gibi hareket etmesini ve bölge devletleri ile münhasır ekonomik bölge antlaşmaları imzalamasını kabul etmemekte ve yapılan antlaşmaları tanımamaktadır.


“DOĞU AKDENİZ’DE TÜRKİYE VE KKTC ARASINDA

2011 YILINDA MEB ANTLAŞMASI YAPILDI”

Türkiye ve KKTC arasında MEB antlaşması yapıldı mı? Yapılmışsa, bu sınır KKTC kıyılarından kaç kilometre içeridedir?

Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC arasında 2011 yılında MEB antlaşması yapıldı. KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki mesafenin orta çizgisinin (ortay hattın) sınır olduğunu biliyorum. Ancak bu antlaşmayla, bölgede arama yapma ve hidrokarbon çıkarma yetkisi Türkiye’ye devredilmiştir. Bu arada belirtmek istiyorum; Büyükelçi Çağatay Erciyes’in bu konuda muhteşem bir çalışması vardır. Bu çalışma, “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması- Türkiye’nin Siyasi ve Hukuki Tezleri ve Sahadaki Uygulamaları” ayrıntılı bir şekilde anlatır.


Sizce Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervleri, bölgede bir paylaşım çatışmasına neden olur mu?

Elbette, bir gerginlik olduğu açıktır. Türkiye ve biz, bölgedeki haklarımız konusunda son derece kararlıyız. Ancak dileğimiz, hiçbir çatışma ya sıcak gelişmenin olmaması, sıkıntıların uzlaşıyla aşılmasıdır.


“MARAŞ TURİZME KAZANDIRILMALI”

Geçtiğimiz yıl, büyük bir heyecanla 45 yıldır farelere terk edilmiş Maraş bölgesini açmak için kolları sıvadınız, daha sonra gelişmeler ile ilgili basına herhangi bir haber yansımadı... Vaz mı geçtiniz, yoksa çalışmalara devam mı ediyorsunuz? Ediyorsanız, bugüne kadar neler yapıldı, önümüzdeki süreçte ne yapmayı planlıyorsunuz?

Kapalı Maraş'ta hakkı olduğunu iddia edenlerin Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuracağını ve sürecin hukuki zeminde ilerleyeceğini daha önce de söyledim. Maraş turizme kazandırılmalıdır. Maraş, elbette açılmalıdır. Tam bir tarih vermek doğru olmaz sanırım. On yıl gibi bir süreç öngörüyoruz. Bizim kontrolümüzde ve yönetimimizde açılacaktır. Envanter çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Vazgeçme gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı heyecanımız sürüyor. Ben zaten sürekli yeni bir şeyler yapmayı seven, heyecanlı biriyim. O heyecanım asla ölmez.


Birkaç gün önce ‘Rusya KKTC’yi tanımaya hazırlanıyor’ diye bir haber düştü basına. Bununla ilgili ne diyeceksiniz sayın Tatar, doğru bir bilgi mi bu?

Türkiye ile Rusya ilişkilerinin çok iyi bir dönemden geçtiğini iyi biliyoruz. KKTC’nin sadece Rusya değil, tüm Dünya devletleri tarafından tanınan bir devlet olması, benim en büyük idealim, yukarıda da belirttiğim gibi en ölümsüz heyecanımdır. Rusya Federasyonu’nun KKTC’yi şu anda tanıyacağı gibi bir resmi bilgi tarafımıza ulaşmış değildir. Ama inşallah o gün, o günler gelecektir. Buna yürekten inanıyorum.


Hükümet ortağınızla uyum içerisinde çalıştığınıza inanıyor musunuz?

Bakanlar Kurulu’nda, Meclis’te, bire bir toplantılarımızda herhangi bir sıkıntı yok. Hükümet ortağımızla hemen her konuda çok iyi anlaştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette iki farklı partiden söz ediyoruz. Mutlaka bazı konularda görüş ayrılıklarımız olacaktır. Olmaktadır da. Ancak rahatsız edici bir sıkıntı yoktur.


“CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN YAPILAN ANKETLERDE ÖNDEYİZ”

Önümüzdeki Nisan ayında KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması sözkonusu ve siz aday olacağınızı açıkladınız... Sayın Tatar, seçilme ihtimaliniz nedir, seçilmeniz halinde KKTC yeni bir hükümet krizi yaşar mı?

Partimin yetkili kurulları, Nisan ayındaki seçimde oy birliği ile aday olmama karar verdi. Yapılan tüm anketlerde hem partim hem de şahsım, önde görünüyoruz. İki turlu bir seçim sistemimiz var. İlk turdan yeterli oy oranına ulaşıp seçileceğime inanıyorum. Son derece iddialı bir şekilde yarışa giriyoruz. Mutlaka kazanacağız. KKTC’de gurur duyduğumuz bir demokrasi vardır. Seçilmem halinde KKTC’de hükümet krizi yaşanacağını düşünmüyorum. Ama, her olasılığı mutlaka saptayıp, ona göre tedbirli olmayı, profesyonel mesleğim gereği de iyi hesaplayan biriyim. Partim UBP, herhangi bir hükümet krizine de hazırdır.


Cumhurbaşkanı seçilirseniz, Rumların uzlaşmaz tutumlarına karşı nasıl bir politika izlemeyi düşünüyorsunuz?

Rumların uzlaşmazlığı; işgal ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’ni paylaşmak istemedikleri gayet açıktır. Seçildiğim anda, artık Rumların da hazır olduğuna inandığım iki devletli çözüm de dahil bütün seçenekleri görüşmek için müzakere masasında olacağım. Aynı şeyleri yarım asrı aşkın süredir konuşulup da üzerinde uzlaşılamayan federal çözümü zorlamanın artık bir değeri kalmadığı inancım da tamdır.


Son olarak, Türkiye-KKTC ilişkilerine yönelik dünyaya vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sorunuzla ilgili bir şey anlatayım. Merhum kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın bir sözünden bahsedilir. Denktaş bey, “Türkiye olmadan Cennete bile girmem” demiştir. Bizim inancımızda da bu vardır.


Gazette Gazetesi olarak teşekkür eder, başarılar dileriz.

Size çok teşekkür ediyorum. Ayrıca sizler aracılığıyla Türkiye ve KKTC halkını muhabbetle, sevgi ve saygıyla kucaklarım.