Adana Tiyatro Festivali nefes kesiyor

HABER MERKEZİ- Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen 22. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, son haftasında 7’den 70’e herkese hitap eden oyunlarla devam ediyor.

Festivalin son haftasında, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Seksen Günde Devr-i Alem”, “Karmakarışık’’ oyunları ile İzmir Devlet Tiyatrosu’nun “Yıldızların Altında” oyunu Merkez Park’ta; İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Bay Z” ve” Turta Girmemiş Orman (Çocuk Oyunu)” adlı oyunları Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde 14 – 21 Haziran 2021 tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşacak.

Son haftanın ilk oyunu, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Seksen Günde Devr-i Alem” 1872 Londra’sında bir İngiliz centilmeni olan eksantrik Bay Phileas Fogg’un dünyanın etrafını 80 günde gezebileceğine dair girdiği bahsi konu alıyor. Bu çılgın macerada kendisine eşlik eden sadık hizmetkârı Passepartout ile 3 kıta ve 4 okyanus aşacak, Londra'dan Vahşi Batı'ya uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkacaklardır. Ne var ki zamana karşı yarışırken Fogg'un bir kanun kaçağı olduğuna kendini inandırmış Detektif Fix peşlerindedir. Fogg'u ise bu yolculukta hayatında hiç bilmediği başka bir macera olan aşk beklemektedir. Beş oyuncunun düzinelerce farklı role hayat verdiği bu sürükleyici, eğlenceli ve çılgın macera sizleri de içine çekecek ve dünya etrafında fantastik, tehlikeli ve sürprizli bir yolculuğa çıkaracak.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun bir diğer oyunu olan “Karmakarışık’’ Richard Phillips adında saygın bir bakanın rakip partinin sekreteriyle küçük bir kaçamak yapmak için bir otel odası tutmasını konu alıyor. Ancak otel odasında bir cesetle karşılaştıklarında olaylar içinden çıkılmaz ve oyunun ismi gibi karmakarışık bir hal alacak.

İzmir Devlet Tiyatrosu’nun “Yıldızların Altında” oyunu geçmişten günümüze Türk Tiyatrosu’nun klasikleşmiş müzikallerinden bir seçki, özel bir kolaj içinde derlenerek orkestra eşliğinde danslarla seyircilere sunuluyor. Klasikleşmiş oyunları tekrar hatırlayarak en önemli bestecilerimizin şarkıları seyircilerle buluşacak.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Bay Z” oyunu, güçlü ve korkulan bir patron olan Bay Z’nin şirketinde, denetimden sorumlu dört üst düzey yöneticinin kendilerini bir odada hapsedilmiş bulmalarını konu alıyor. Oyunda, şirketten para çalınmış ve bu hırsızlık denetçilerin gözünden kaçmıştır. Denetçiler hatalarını düzeltmeli ve aralarındaki suçluyu bulup ortaya çıkarmalıdır.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun çocuklar için sahnelediği “Turta Girmemiş Orman’’ oyunu ise sevimli aşçı Ejderha’nın orman sakinleri tarafından yemesi yasaklanan dev çileği aramasını konu alıyor. Ormanın afacan devi Devcan, arkadaşı Ejderha’ya yardımcı olmaya çalışır ancak Ejderha’ya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar…

Festivalde pandemiye karşı tüm önlemler alındı

Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivali, bu yıl 21 Haziran’da sona erecek. COVID-19 pandemisi nedeniyle bu yıl kısıtlı sayıda izleyicinin ağırlanacağı ve tüm önlemlerin alınacağı festivalde, bu yıl oyunlar Adana Merkez Park Amfi Tiyatro Park ve Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nden sahnelenecek.

Oyun temsilleri öncesinde seyircilerin ateşi ölçülecek, HES kodları kontrol edilecek ve biletlerdeki QR kodların okutulmasıyla seyirciler temassız bir şekilde salona alınacaklar. Oyun bitimine kadar seyircilerin maske ile oyunu izlemesinin zorunlu olduğu festivalde, görevli tüm personel de maske ve siperlik kullanacak.