Büyükşehir’den “La Diva Turca” belgeseli

Adana’da 8 Mart Dünya Emekçi  Kadınlar Günü  etkinlikleri,  20. yüzyılın en önemli  sanatçılarından olan,  Türkiye'nin çağdaş ve aydınlık yüzünü yansıtan Opera Sanatçısı Leyla Gencer’in belgesel gösterimiyle başladı.


Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çukurova Şubesi işbirliği ile düzenlenen etkinliğe Adana Büyükşehir Başkanı Zeydan Karalar, Karalar’ın eşi Nuray Karalar, Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, gazeteci yazar  Zeynep Oral ve bir çok davetli katıldı. 

Sözlerine salondaki tüm kadınların kadınlar gününü kutlayarak başlayan Karalar, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ bir ülke de kadınlar erkekler kadar fırsat eşitliğini yakalayamamışsa ve özgür değillerse o ülkenin aydın olma şansı yoktur’sözlerine değindi. Karalar, “ Kadın da  erkek kadar hem sosyal hayatta hem de siyasal hayatta olmalıdır. Sayısal olarak da eşit olmalıdır. Böyle olduğu zaman ülkelerin aydınlık yüzleri ortaya çıkar. Kadınlara verilen  seçme ve seçilme hakkı için sanılıyordu ki kadınlar sadece ellerinde bir zarfla oy atacak. Kadınlara verilen seçme seçilme hakkı toplumda kadının gücünü, toplumdaki varoluşunu temelidir. Dünyada ki kadınların siyasette yer alması yüzde 50 yüzde 50 iken bizde yüzde 70 yüzde 30 oranında. Ne yazık ki biz bu konuda öncü bir ülkeydik. Ama biz sizlerle birlikte eşitliğimiz için mücadele edeceğimizi belirtelim. Zaten yıllardır bunun için mücadele ediyoruz” dedi.
Toplantıda konuşan Gazeteci Yazar Zeynep Oral, Kadın erkek eşitliği ve laikliğin önemine vurgu yaparak, kadınsız toplumun çağdaş olmayacağını belirtti.

Konuşmacıların ardından yapımcılığını İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın üstlendiği, yönetmen koltuğunda Selçuk Metin’in olduğu "Leyla Gencer: La Diva Turca” başlıklı belgesel izlenildi.
Oral, sevenlerinin kitaplarını imzaladı.