Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu Adanalılarla buluşuyor

SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ İKİ AYRI SAHNEDE DEVAM EDİYOR 

HABER MERKEZİ-Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen 22. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, üçüncü haftasında Merkez Park ve Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde gösterilecek oyunlarla devam ediyor.


Bu hafta, Semaver Kumpanya’nın “Cardenio” oyunu ile Bursa Devlet Tiyatrosu’nun “Akide Şekeri” oyunu Merkez Park’ta; Kuzgun Yapım’ın “Tuna Kıvrımı”, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun “Kürk Mantolu Madonna” ve Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu’nun “Dali’nin Kadınları” oyunları ise Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde 7 – 13 Haziran 2021 tarihleri arasında tiyatro severlerle buluşacak.

Bu haftanın ilk oyunu, Semaver Kumpanya’nın kendine özgü yaklaşımıyla sahneye koyduğu Cardenio olacak. Cervantes’in “Don Kişot” eserinin içinde yer alan “Cardenio” karakterinden esinlenerek, William Shakespeare’in John Fletcher ile yazdığı ve kaynaklara göre 1613’te Kral I. James’in sarayında oynanmış “Cardenio” metni, tiyatroda çıkan yangında kül olduğu sanılırken iki asır sonra British Museum kütüphanesinde ortaya çıkıyor. Kaynakların net olmaması aslında bu oyunun Shakespeare tarafından yazılmadığına kadar birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Eseri Shakespeare’in yazıp yazmadığı tartışıladursun, Semaver Kumpanya, Cardenio’yu Shakespeare’in diğer tüm oyunlarının replikleriyle yeniden kurguluyor.

Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından çarpıcı ve değişik bir üslup ile sahneye aktarılacak olan “Dali’nin Kadınları” oyununda her biri ayrı renk olan efsane kadınlar Marilyn Monroe, Virginia Woolf, Edith Piaf ve Frida Kahlo seyirciyle buluşuyor. Absürt komedi olarak nitelendirilen, aynı zamanda müzikal, trajedi ve gerilim unsurlarının da olduğu oyunda izleyiciler, olağandışı bir yüzleşmeye tanık olacak.

Bursa Devlet Tiyatrosu’nun “Akide Şekeri” oyununda güzeller güzeli Akide’nin ev ararken hayatının aşkını bulması işleniyor. Geleneksel Türk tiyatrosunun vazgeçilmez motifi olan ortaoyunu türündeki oyun seyirciyi Kavuklu, Pişekar, Külhanbeyi ve Arap Bacı gibi renkli karakterlerle buluştururken, sazlı sözlü eski İstanbul komedisini Adana’da Merkez Park sahnesine taşıyor.

Kuzgun Yapım’ın Tuna Kıvrımı adlı oyununun konusu demir perde döneminde geçiyor. Tuna Kıvrımı, Macaristan'ın Tuna Nehri üzerinde bir kafeteryada çalışan garson bir kadın ile mesai bitiminin son dakikalarında içeri giren erkek bir müşteri arasında geçen komik, sıcak, sempatik ve ilginç bir hikâyeyi konu alıyor.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun “Kürk Mantolu Madonna” oyununda hayatı boyunca içine kapanık, sessiz, sevmediği bir kadınla evlenen ve ailesinin istediği gibi biri olan Raif’in hikayesi anlatılıyor. Gerçekten yaşadığını hissettiği sadece bir anısı olan Raif bunu bir deftere yazmıştır. Arkadaşı Sabahattin ise, Raif’i ikna ederek defteri okumaya başlar.  Babasının isteği üzerine gittiği Berlin’de sabunculuğu öğrenmek yerine, sanata meylinden ötürü, resim galerilerini gezmiş bir tabloya hayran kalmış ve tabloyu yapan ressam Maria Puder ile bir arkadaşlığı başlamış, bu arkadaşlık daha sonra Raif’in bütün hayatını etkileyen bir aşka dönüşmüştür.


Festivalde pandemiye karşı tüm önlemler alındı

Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivali, bu yıl 21 Haziran’da sona erecek. COVID-19 pandemisi nedeniyle bu yıl kısıtlı sayıda izleyicinin ağırlanacağı ve tüm önlemlerin alınacağı festivalde, bu yıl oyunlar Adana Merkez Park Amfi Tiyatro Park ve Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nden sahnelenecek.

Oyun temsilleri öncesinde seyircilerin ateşi ölçülecek, HES kodları kontrol edilecek ve biletlerdeki QR kodların okutulmasıyla seyirciler temassız bir şekilde salona alınacaklar. Oyun bitimine kadar seyircilerin maske ile oyunu izlemesinin zorunlu olduğu festivalde, görevli tüm personel de maske ve siperlik kullanacak.