GAZETTE YOUTUBE CANLI

Eğitim-Bir-Sen’den “kültürel” etkinlik

Pandemi sürecinde kademeli normalleşmeye geçilmesiyle birlikte eğitim camiasına yönelik kültürel çalışmalarına başlayan Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak düzenlediği programda şair ve yazar Prof. Dr. Nurullah Genç’i "Cevizin Kabuğunu Kırmak" başlıklı konferansı ile Adanalılarla buluşturdu.

HABER MERKEZİ-Şair ve yazar Prof. Dr. Nurullah Genç, Adana'da "Cevizin Kabuğunu Kırmak" başlıklı konferans verdi.

Eğitim Bir-Sen Adana Şubesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak düzenlediği ve Evliya Çelebi Uygulama Oteli Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa Yüreğir ve Sarıçam İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Eğitim-Bir-Sen Şube Yönetim Kurulu, Memur-Sen Birim Başkanları, eğitimciler, öğrenciler ve Nurullah Genç okuyucuları katıldı.

Konferansın selamlama konuşmasını yapan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer; "Pandemi sürecinden önce başlattığımız ve yoğun ilgi gören konferanslar serimize yeni dönemde de devam ediyoruz. Bu dönemin ilk programında birçok unutulmaz şiire ve kitaba imza atan Prof. Dr. Nurullah Genç’i ağırlıyoruz" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi tarafından düzenlenen konferanslar serisinin devam edeceğini vurgulayan Başkan Sezer konuşmasında; "Eğitimcilerimiz ve gençlerimiz özelinde toplumumuzun daha iyiye ve daha güzele ulaşması noktasında var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Daha sonra 'Cevizin Kabuğunu Kırmak' konferansı için sahneye çıkan Nurullah Genç; Anadolu insanının, hikmet, ilim ve irfan gibi çok önemli medeniyet kavramlarına sahip olduğunu söyledi.

Tarihte geçen bazı olayları anlatan ve bu olaylardan hisseler çıkarılması gerektiğinin altını çizen Genç, "Kıssadan hisse, cevizin altındaki hakikattir. Kabukları kırıp özüne inemezseniz, hayatı, insanlığı, bugünü, yarını, geleceği, öz değeri ve hakikati kavramada zorlanırsınız. Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmek ise kolay değildir. Büyük bir özveri ve mücadele gerektirir. Ayrıca çok okumayı, öğrenmeyi, öğretmeyi, tefekkür etmeyi, meşgul olmayı, merak etmeyi, çaba göstermeyi ve bir davayı dava edinebilmeyi de gerektirir" dedi.

Prof. Dr. Genç geçmişi kucaklayan, geleceğe yön veren insanlara ihtiyaç olduğunu vurguladığı konuşmasını; "Geçtiğimiz günlerde TEKNOFEST’te ortaya çıkan fotoğraf tam da bu söylediğimizi destekler nitelikteydi. Geçmişi kucaklayan Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar ile gelecek kuşaklara yön veren Selçuk Bayraktar ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kabukta yaşayan kölelere inat, özü bildi ve öze indiler. Çünkü biliyorlardı ki; Hakikat özdedir" sözleriyle sürdürdü.

Yaklaşık bir saatlik sunumunun ardından Nurullah Genç salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı.

Programın son bölümünde Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer Prof. Dr. Nurullah Genç’e hediye takdiminde bulundu. Nurullah Genç, programın ardından kitaplarını imzaladı, konferansa katılanlarla bir süre sohbet etti.