Özel tiyatrolara anlamlı destek

HABER MERKEZİ- Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aylar boyunca perdelerini kapatmak zorunda kalan özel tiyatrolara Seyhan Belediyesi’nin desteği sürüyor. Adana’da faaliyet gösteren üç özel çocuk tiyatrosu, Dünya Tiyatrolar Günü’nde Seyhan Belediyesi’nin desteğiyle Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde pandemi koşullarına uygun olarak, izleyiciyle buluşacak.

Her daim sanatın ve sanatçının yanında olduklarını ifade eden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’  sözlerine atıfta bulunarak, “Toplumsal yaşam için büyük önem taşıyan tiyatrolarımızın salgın döneminde yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Seyhan Belediyesi olarak imkânlarımız ölçüsünde sanatı ve sanatçıyı desteklemeye devam edeceğiz. Bu zor günleri dayanışmayla hep birlikte aşacağız” dedi.

Seyhan Belediyesi’nin Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uzun süre perdelerini açamayan özel tiyatrolara ve emekçilerine yönelik desteği 27 Mart Dünya Tiyatrolar gününde de sürüyor. Adana’da faaliyet gösteren üç özel çocuk tiyatrosu, 27 Mart Cumartesi ve 28 Mart Pazar günü yapılacak gösterimlerle özledikleri sahneye ve seyircilere kavuşacak.

Seyhan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce organize edilen program kapsamında, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde saat 13.00 ve 16.00’de sahnelenecek oyunlarda, 700 kişilik salonda salgın nedeniyle 200 seyirci kabul edilecek. Oyunları izlemek isteyenler kültür merkezi gişesinden alacakları ücretsiz davetiyeyle oyunu izleyebilecek.

Salgın nedeniyle kısıtlı sayıdaki davetiyelerden temin edemeyen tiyatro severler oyunları Seyhan Belediyesi’nin @SeyhanBelediye adresli Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından canlı olarak izleyebilecek.

Ateşleri ölçülüp, velilerin HES kodu sorgulamaları gerçekleştirilen ve maske kontrolleri yapılan seyirciler, birer koltuk boş bırakılarak düzenlenen oturma planı doğrultusunda, biletlerindeki sıra numarasındaki koltuklara oturarak oyunu izleyebilecekler.

 “Dünya Tiyatrolar Günü” etkinlikleri kapsamında, 27 Mart Cumartesi günü, saat 13.00’te “Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu”nun “Düşler Bahçesi” adlı oyunu; saat 16.00’da da “Adana Gösteri Sanatları Merkezi Çocuk Tiyatrosu”nun “Manolya Kasabası” oyunu sahneye konulacak.  

28 Mart Pazar günü de saat 13.00’te “Kaktüs Sanat Merkezi” oyuncuları “Bremen Mızıkacı” adlı oyunu, saat 16.00’da da “Tiyatro Gülse” oyuncuları ise “Kurbağa Prens” adlı müzikli çocuk oyununu sahneleyecek.