İnci Gül Nails and Beauty Lounge

Sarıçam, Çanakkale ruhunu yaşıyor

Sarıçam Belediyesi, Çanakkale ruhunu Adana’ya getirdi. Sarıçam Kültür Merkezi’ne getirtilen Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi’nde gençler, çocuklar ve tüm halkımız katılarak Çanakkale ruhunu yaşadı.

Müze açılışında kahraman Mehmetçikler ve şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Sergi kalabalık bir halk topluluğu, öğrenciler ve protokolün de katılımıyla açıldı.
Çanakkale Gezici Müze Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, “Bu müze için Tüm Türkiye’den çok istek oldu. Ancak şartlara uygun olan ve bu konuda ısrarcı, gönüllü olanları tercih ettik. Sarıçam da bu anlamda ilk günden bu yana Sayın Belediye Başkanımız Bilal Uludağ’ın desteği ile çok istekli oldu” dedi.
Türkiye genelinde gezici müzeyi vatandaşla buluşturduklarını belirten Yürükaslan, “105. yılını tamamlamış yüzde yüz orijinal eserleri bugün sizlere Çanakkale Müzesi olarak getirdik. Sizler atalarımızın tarihte nasıl kahramanlık destanı yazdığını burada göreceksiniz ve bunu da asla unutmayarak atalarımızın torunları olarak onlara yakışır birer nesil olacaksınız. Bizleri sizlerle buluşturan Başkanımız Bilal Uludağ’a teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
Sarıçam Belediyesi Başkan Vekili ve Sarıçam Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Seyfettin Turan ise, “Sarıçam Belediye Başkanımız Bilal Uludağ’ın talimatları ile Çanakkale ruhunu yaşatmak için binlerce Sarıçamlıyı Çanakkale ile buluşturduk. Şunu hepimiz çok iyi bilmeliyiz ki Çanakkale’de ecdadımızın vermiş olduğu destansı mücadele hep yaşayacaktır. Tarih şan ve şerefle dolu büyük Türk Milletinin vatan sevgisinin, şehadetle imtihan olduğu yerin adıdır Çanakkale... Bugün de başka yönleri ile büyük bir tehdit olarak ortaya çıkan emperyalizme karşı mücadelede, aziz milletimizin ihtiyacı olan kudret ve ilhamın eşi bulunmaz kaynağı Çanakkale Ruhunun muhteşem anlamında saklıdır. Hepimiz biliyoruz ki bugün İdlib'te vatanımız ve milletimiz için canını vermeye hazır olan Mehmetler Çanakkale ruhunu taşımaktadır" ifadelerini kullandı.
Sarıçam Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nuray Bodur da, müzenin hafta sonları da dahil 12 gün süreyle açık kalacağını belirtti. Bodur, tüm Adanalıları müzeye davet etti.