11 Eylül ve Taliban İktidarı - ADEM AKÖL

15 Eylül 2021 Çarşamba 02:51

Yaşı 30’un üzerinde olanlar, geçtiğimiz cumartesi günü 20 yılını tamamlamış olan New York’taki İkiz Kulelere yapılan saldırıları muhakkak hatırlayacaklardır… ‘Muhakkak’ diyorum çünkü, dünyanın bu en ölümcül terör saldırıları; milyonlarca ekrandan neredeyse canlı gibi verilmiş, akıl almaz görüntüleri izlemeyen kalmamıştı.

New York’un ünlü Manhattan semtinde, Dünya Ticaret Merkezi kompleksinde bulunan, 110 katlı 420 metre yüksekliğindeki İkiz Kuleler, tamamlandıkları 1973 yılından sonra Amerika’nın simgesi haline gelmişti… Beton-çelik kombinasyonuyla inşa edilmiş her bir kule, yaklaşık yarım milyon metre kare kapalı alana sahipti… Günlük insan sirkülasyonunun 150 binlere ulaştığı kuleler, o dönemde ABD’ye 1,5 milyar dolara mal olmuştu.

Takvim yaprakları 11 Eylül 2001 Salı’yı gösterdiği gün, 4 kişilik bir grup ile[S1]  5’er kişilik 3 grup; toplamda 4 grup, ABD’nin doğu eyaletlerinde bulunan havaalanlarından, 4 farklı uçağa yolcu olarak binerler… Her ekibin içerisinde pilotluk eğitimi almış birer kişinin de bulunduğu gruplar, bindikleri uçakları rotalarından farklı yönlere doğru kaçırırlar… Uçaklardan ikisi New York’taki İkiz Kulelere, üçüncüsü Washington’daki Pentagon binasının batı kısmına çarpar… Washington’daki Kongre Binasını hedef alan dördüncü uçak ise, yolcuların müdahalesi sonucunda Pennsylvania’da açık bir alanda yere çakılır.

Saldırganların 15’i Suudi Arabistan (SA), İkisi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), biri Mısır, birinin de Lübnan vatandaşı olduğu açıklanır… Saldırıyı Afganistan’da merkezileşmiş ve Taliban yönetimi tarafından koruma altına alınmış olan El-Kaide terör örgütü üstlenir… Örgütün kurucusu ve lideri SA vatandaşı Usame Bin Ladin’dir.

Uçakların çarpmasından oluşan yüksek ısı sonucunda binayı saran alevler, taşıyıcı sistemdeki çeliğin rijitliğini azaltarak, iki binanın da iki saatten az bir sürede yıkılarak yerle bir olmasına neden olur… Çarpma sırasında iki binada bulunduğu tahmin edilen toplam 18 bine yakın insanın panik içerisinde binaları terk etmeye çalışmasına rağmen toplamda 2996 kişi hayatını kaybeder, 6 bin kişi ise yaralanır… Ölenlerin 2605’i Amerikan vatandaşı olması yanında, içlerinde 90 farklı ülkeden de insanlar vardı… Saldırıların, binalardaki insan yoğunluğunun pik yaptığı saatler yerine sabah planlanmış olması; ölü sayısının belki de onlarca bine ulaşmasını engellemişti.

Saldırılardan 26 gün sonra, 7 Ekim 2001’de dönemin ABD Başkanı George W. Bush önderliğindeki koalisyon güçleri desteğiyle Afganistan işgal edilir… Hedef, El Kaide’nin ortadan kaldırılması ve örgütün Lideri Usame Bin Ladin’in yakalanmasıdır.

İşgal sonucunda El Kaide’nin hamisi olan ve Afganistan’ı 5 yıldır yönetmekte olan Taliban iktidarı yıkılır, yerine ABD’nin onayladığı yeni bir hükümet kurulur… 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olan Halid Şeyh Muhammed, 2003 yılında Pakistan’da yakalanırken, Usame Bin Ladin’in saklandığı yer ancak 2011 yılında tespit edilebilinir… Öldürüldüğü iddia edilmesine rağmen, cesedi bulunamaz.

Tam 20 yıl boyunca işgal altında tutar Amerika, Afganistan’ı… Ne El Kaide’yi yok edebilir ne de Taliban’ı… Binlerce insan öldürülür, binlercesi sakat bırakılır… 2 Trilyon dolar para harcanır işgal süresince… İngiltere ve Sovyetlerin çaldığı onlarca yılın ardından, Amerika da tam 20 yılını çalar Afgan halkının.

Terörizmin kökünü kurutma adına yapılan harekatlar; tam tersi, terörist örgütlerin güçlenmesinin ve Afganistan’da Taliban’ın tek başına hakimiyet kurmasının yolunu açar… Üstelik Amerika’yı büyük bir hezimete uğratarak… Üstelik II. Dünya harbinden beri dünya nimetlerini her ülkeye uzattığı vantuzlarıyla emen ‘büyük gücün’ çöküş sürecini başlatarak.

Taliban, kurduğu hükümetin üyelerini açıklar geçtiğimiz günlerde… Kabinede yer alanlar arasında ABD’nin terörist listesindeki isimler de var, hatta başına ödül koyulanlar bile…

 Bundan sonra ne olacağını kestirmek biraz zor… Amerika’nın terk ettiği, Afganistan’ın en büyük askeri üssü olan Bagram Havaalanı’na Türkiye yerleşebilirse bölgenin istikrarı sağlanabilir ancak… Nitekim, Katar ve Pakistan’ın da desteği ile Bagram’ın Türkiye’ye verilmesi hiç de imkansız gibi gözükmüyor.

Günün Sözü

Problemleri, onları yarattığımız düşünce ile çözemeyiz.

Albert Einstein

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI