112 Suistimali - ADEM AKÖL

25 Aralık 2020 Cuma 02:03

Dünyanın her ülkesinde acil durumlar için oluşturulmuş çağrı sistemleri muhakkak vardır… Ancak dünyanın hiçbir ülkesinde bizdeki acil çağrı sistemlerini boş yere bu kadar meşgul eden, işleyişini bu kadar suiistimal edici kurnazlıklar yapan başka bir ülke insanı var mıdır bilemiyorum.

Acil Çağrı Merkezi, ASELSAN tarafından oluşturulmuş; vatandaşın acil durum çağrısının cevaplanması ile başlayıp, acil durumun olay yerinde veya müdahale yerinde kontrol altına alınması ile sonuçlanan acil durum sürecinin tamamının yönetiminde kullanılan bir sistem alt yapısıdır.

Sağlık, Polis, İtfaiye, Jandarma, Sahil Güvenlik gibi kamu kurum personelleri aynı teknolojik alt yapıyı kullanmaktadır… Böylelikle bütün kurumlar eşzamanlı ve eşgüdümlü acil durum müdahalesi sağlayabilmektedir.

Bu gibi Acil Yardım Kurumlarının komuta merkezinde bulunan çağrı yönlendirici personeller; sahadaki ambulans, polis aracı, jandarma gibi mobil birimler ve karakol, sağlık merkezi, itfaiye istasyonu gibi merkezler ile iletişime geçerek olay yerine hızlı ve koordineli bir müdahaleyi ve sonrasındaki acil durum yönetimini sağlamaktadırlar.

Ülkemizde 155 polis, 110 itfaiye, 177 orman yangın hatları gibi 12 civarında spesifik ihbar hattı olmasının yanında, 112’yi arayarak her türlü acil durumu bildirme imkanı vardır… Ülkemizdeki 112 hattı tamamen ücretsizdir ve telefonunuzda SİM kartı olmadan bile, hatta şifre konulmuş bir telefondan dahi ulaşmanız mümkündür.

Avrupa Birliğine bağlı ülkelerin tamamında acil çağrı numarası olarak 112 kullanılmaktadır… ABD’de ise bu numara 911’dir… Ülkemizde aşırı miktarda Amerikan sineması izlendiği için 911 rakamı belleklere yerleşmiş olduğundan bazı acil durumlarda vatandaşlarımız 112 yerine 911’i tuşlamaktadırlar. Sorun yaşanmaması için birçok gelişmiş telefon sistemleri 911’i 112’ye çevirmektedir.

Ülkemiz genelinde acil çağrı merkezlerine günde 4 milyona yakın çağrı gelmektedir… Ancak ne yazık ki bunların sadece 1 milyon 500 bini dikkate alınabilecek çağrılardır… Geriye kalan iki-buçuk milyon çağrı, hayat kurtarıcı bu servislerimizi sadece boş yere meşgul etmektedir.

Ambulansa ihtiyacı olmadan, yakındaki bir hastaneye tek başına gidebilecek hastaların ısrarla 112’yi meşgul edip ambulans talep edenler; asılsız ihbarda bulunanlar; adres soranlar; telefonunun PİN kodunu çözdürmek isteyenler; yemek tarifi soranlar; aklınca şaka yapanlar ve daha neler, neler…


Bir de yollarda acı acı siren çalarak bir hayat kurtarabilmek için trafikteki yoğun araçlar arasından sıyrılmaya çalışan ambulansa, yol vermek istemeyen akl-ı evveller…  Yahut da açtığı yoldan faydalanmak isteyip de başkalarının hayatını riske sokarcasına ambulans arkasına takılan açıkgözler.

İçinde bulunduğumuz Pandemi döneminde bir de başka tür açıkgözler türemiş bulunuyor… Hafta sonundaki 2 günlük sokağa çıkma yasağını delmeyi kafasına koyanlar, akıllara durgunluk veren bir yöntem geliştirmişler…

Telefonlarına bir arkadaşlarının numarasını kaydederken isim yerine ‘112’ yazıyorlar, sonra da o numaradan kendi telefonlarına ‘hastaneye gidebilirsin’ mesajı gönderiyorlar… Bu mesajı, yolda seni durduran polis memuruna göster sonra da şehir içinde istediğin kadar cirit at.

İç İşleri Bakanlığımız bunları önlemek için bir çözüm bulabilecek mi, pek emin değilim… Öte yandan 112’ye gelen asılsız ihbarlar için konulan 250 TL’lik ceza sisteminin pratikte düzgün çalıştırılıp çağrı sistemlerimizin boş yere meşgul edilmesinin önüne tamamen geçilmiş olması da pek mümkün değildir.

Burada önemli olan vatandaşın duyarlılığıdır… Günün birinde her insanın ‘kalp krizi’ veya ‘inme’ gibi acil müdahale gerektiren bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalıp, 112’nin meşgul edilmesinden veya trafikte ambulansa yol verilmemesinden kaynaklanan 1 dakikalık bir gecikmenin dahi, onu bitkisel yaşama mahkum edebileceğini yahut da öldürebileceğini, çok iyi görebilmek gerekmektedir.

Günün Sözü

İnançlarınız düşünceniz, düşünceniz sözünüz, sözünüz hareketleriniz, hareketleriniz alışkanlıklarınız, alışkanlıklarınız değerleriniz, değerleriniz kaderiniz olur.

Mahatma Gandi

Hindistan bağımsızlık lideri.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI