70 Yıllık Serüven, Ilısu Barajı - ADEM AKÖL

12 Kasım 2021 Cuma 00:38

Mardin ve Şırnak il sınırları arasında yer alan Ilısu Barajının proje çalışmalarına, Türkiye’nin eski Başbakanlarından Adnan Menderes döneminde, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) kuruluş yılı olan 1954’te başlanır… Ancak Adnan Menderesin çalkantılı bir dönem sonunda idam edilerek öldürülmesi, inşaatın başlamasına engel olur.

Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yeniden gündeme gelen barajın etüt çalışmalarına 1982 yılında başlansa da, ancak 1996 yılında yatırım programına alınarak yap-işlet-devret modeliyle çıkılan ihaleye hiçbir yabancı şirket katılmaz… Daha sonra 1988 yılında Avrupa’dan 7, Türkiye’den de 3 firma konsorsiyum kurarak barajın yapımına talip olur.

Batman iline bağlı, iki yakasını Dicle’nin ayırdığı; 1981’de doğal koruma alanı ilan edilen 12 bin yıllık Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin bulunduğu bir bölümün sular altında kalacağı öne sürülerek, yabancı fonların desteklediği Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) yaptığı protestolar sonucunda; İngiltere, İtalya ve İsveç’ten katılan şirketler ile finansman sağlayan İsviçre bankası konsorsiyumdan çekilince, inşaat başlamadan sonlandırılır.

AK Partinin iktidara gelişi ile, projenin yeniden gündeme gelmesinin önü açılır… Avrupa’dan 6, Türkiye’den 4 şirketin bir araya gelerek oluşturduğu yeni konsorsiyum ile 2007 yılında sözleşme yapılır ve ertesi yıl, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından temel atılarak işe başlanır.

Ancak bu sefer de PKK’yı kollayan Soros ve Rockefeller gibi karanlık güçlerin fonlaması sonucunda bazı çevreci kuruluşların yoğun karşı koyma kampanyası ile karşı karşıya kalınır… Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi kanallarıyla baskı uygulamaya kalkışırlar… Bunun üzerine kredi sağlamayı taahhüt etmiş olan Avusturya ve Almanya firmaları sözleşmeyi tek taraflı feshederler.

Daha önce de Karakaya, Atatürk ve Silvan barajlarının engellenmeye çalışılmasına benzer bir durumla karşı karşıya kalır Ilısu Barajı… Bu seferki karşı koyuş, çok daha şiddetli seyreder… Çünkü baraj gölü altında kalacak olan arazileri PKK terör unsurları geçiş yolu olarak kullanıyordu ve bu bölgede bulunan yüzlerce mağara, onların ini olmuştu… Baraj gölünün su tutmasından sonra terör örgütüne büyük bir darbe olacaktı Ilısu Barajı.

“Finansmanı milli kaynaklarımızdan karşılayacağız, her şeye rağmen bu baraj tamamlanacak” talimatı gelir Ankara’dan… Ve her şeye rağmen; bütün sıkıntılara rağmen inşaat devam eder… Tehditler, bombalar, mayınlar, terör saldırıları ve şantiye araçlarının kundaklanması bile durduramaz Türk mühendis ve işçisinin özverili çalışmasını… Çalışanların yüzde 76’sı bölgedendi çünkü, barajın kendileri için ne kadar önem taşıdığını çok iyi bilen insanlardı.

Sular altında kalacak olan 7 tarihi eser; Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Süleyman Hasan Camii, El Rızk Camii ve Kızlar Camii tek parça halinde Orta Kapı ise 3 parça halinde hiçbir hasar görmeden, akıllara durgunluk veren tekniklerle 2 kilometre yukarılara, Hasankeyf Kültürel Park alanına taşınır… Artık dünyada hiç kimsenin söz söyleyebilecek gerekçesi kalmamıştır.

2327 metrelik dünyanın en uzun gövdesine sahip unvanın da sahibi olarak, bütün engellemelere rağmen tamamlanır Ilısu Barajı… Ön yüzü beton kaplı, 24 milyon metre küplük kaya dolgu hacmiyle de dünyanın en büyük gövdesine sahiptir… Yüksekliği135 metre olan baraj gövdesi, arkasında 309 kilometre karelik bir göl oluşturmuştur.

Dünyanın en büyük kalkınma projesi olan GAP kapsamında bölgenin sulama potansiyeline büyük katkı sağlayacak olan baraj bünyesinde devreye alınmış 1200 MW kurulu gücü olan 6 türbin sayesinde de yılda 4.12 Milyar Kilovat Saat elektrik enerjisi üretme kapasitesi vardır.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının üçte birini üretmekte olan 590 hidroelektrik santrali içerisinde 4. büyüklükte olan Ilısu, tek başına bu santrallerde üretilen enerjinin yüzde 10’unu karşılamaktadır.

20 Milyar TL’ye mal olan, ülke ekonomisine yılda 3 milyar TL katkı sağlayacak olan projenin açılışı, geçtiğimiz 6 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı… 70 yıllık zor bir süreç olmasına rağmen, insanoğlunun istediği zaman azimle nelerin başarılabileceğinin önemli bir örneğidir Ilısu…

Alışılmış adıyla, Ilısu Profesör Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali tüm Türkiye’ye hayırlı olsun.

Günün Sözü

Bir şeyi hakikaten yapmak istiyorsan bir yolunu muhakkak bulursun, istemiyorsan bir mazeret bulursun.

Jim Rohn

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI