ABD Kongre Baskınının Ardından - ADEM AKÖL

18 Ocak 2021 Pazartesi 01:02

330 milyon nüfusa sahip Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı 90 milyona yakın seçmen, pandemi önlemleri çerçevesinde önceki seçimlerden farklı olarak 3 yöntemden birini tercih ederek 46. başkanlarını seçmek için oy kullanır geçtiğimiz kasım ayında.

Posta yoluyla, internet kullanarak veyahut da doğrudan sandığa giderek yapılan oylama 3 Kasımda sona ermesinin ardından sayım işlemi başlatılır… Çok tartışmalara yol açar sandıktan çıkan sonuçlar… Ülke genelinde toplamda Biden’dan 16 milyon daha fazla oy almasına rağmen 435 delege içinde çoğunluk sağlayamaz ve seçimi kaybeder Trump.

Ancak Trump, yenilgiyi kabul etmez ve seçimin şaibeli olduğunu iddia eder… Çöplerden toplanan oy pusulalarını; ölüler adına kullanılan oyları; kaybolan sandıkları örnek gösterir… Postayla gelen oyların güvenli olmadığını; elektronik olarak gelen her oyun ise kayıtlara 1 yerine 0.75 olarak işlendiğini söyler.

ABD Başkanı Trump, şaibelerle ilgili geniş bir çalışma yaptırıp delilleri dosyalar ve mahkemelere sunar… Ne yazık ki, hiç kimse dikkate almaz onu… Kendine özgü karakteri, davranışları ve hitap tarzı yüzünden oluşturduğu farklı tiplemeden gelen doğal bir tepki olduğunu kabul eder herkes.

Aslında bunun o kadar da basit olmadığını, bu tepkinin altında yatan nedenin; Biden’ın temsil ettiği ‘Küreselciler’ ile Trump’ın temsil ettiği ‘Ulusalcılar’ arasındaki çetin kavganın doğal bir yansıması olduğunu görmek istemez hiç kimse.

Haklı olduğunu gösterebilmek için mücadelesine devam eder Trump… Kendine oy veren bütün seçmenler arasında kurduğu Tweet sistemi sayesinde her şeyden anında haberdar eder taraftarlarını.

Amerikan yasalarına göre; eyaletlerden gelen seçim sonuçlarının işaret ettiği başkanın, Kongre tarafından resmen oylanarak ilan edilmesi gerekmektedir… Bu amaçla toplanır ABD Kongresi 6 Ocakta, dünya demokrasisinin merkezi olarak gösterilen o meşhur binada.

Ayni sıralarda, ABD Başkanı Trump da büyük bir protesto mitingi düzenlemiştir Kongre binasının yakınlarında… Konuşmasının sonunda “oraya birlikte yürüyeceğiz” demesi üzerine, büyük bir insan seli Kongre binasına yürür ve giriş merdivenlerini oluşturan yüksek duvarlardan dahi tırmanarak binadan içeri girer… Protestocuların çizmeleri altında resmen ezilir, ünlü Kongre binasının salonları… Ardında toplam 5 ölü ve onlarca yaralı bırakan çatışma, toplantının iptal edilmesine neden olur.

Bunun bir darbe girişimi olduğunu söyler Biden; sonra da “Kongre binasındaki görüntüler, gerçek Amerika’yı yansıtmıyor, bizim kimliğimizi temsil etmiyor” diyerek, barışçıl bir imaj vermeye çalışır bütün dünyaya… Ardından Trump, taraftarlarına eve dönün çağrısı yapar ve kalabalık dağılır… ABD Başkanı Trump’ın görevden alınması talep edilir, üstelik görevi devredeceği 20 Ocak tarihine kadar tüm sosyal medya hesapları kapatılır.

Büyük bir tehlikenin eşiğinden dönen dünya, rahat bir nefes alır ve ardı ardına olayı kınama mesajları yayınlanır… Türkiye’nin mesajı ise çok anlamlıdır… “ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz” der Türkiye… 15 Temmuz gecesinde ABD, tam da bu mealde bir mesaj göndermişti Türkiye’ye; “tarafları itidale davet ediyoruz” deniliyordu, pişkince.

Kongre baskını, ABD içindeki hesaplaşmanın; daha doğrusu ‘küreselciler’ ile ‘ulusalcılar’ arasındaki, artık açığa çıkmış paylaşım çatışmasının bir nevi ön dalgasıdır… Bunun ardından, açık denizde büyük fırtınaların koptuğunu gösteren dev dalgalar izleyeceğiz.

Duruşu ve konuşmaları yumuşak ve kucaklayıcı olmasına rağmen, Biden’ın temsil ettiği ekip, ‘savaşçı ruhu’ taşımaktadır ve dünyaya nizam verme amacıyla, oluşmakta olan yeni ekonomik sistemden azami pay kapma peşindedir… Trump ise yılmadan, seçim sürecinde yapılan usulsüzlükleri kanıtlamak için üstün gayret gösterecektir… Zaten temsil ettiği ulusalcı ekip, o istemese de yenilgiyi asla kabul etmesine izin vermeyecektir.

 

Günün Sözü

Başka ulusları özgürlüklerinden edenler, er geç kendileri de özgürlüklerinden olurlar.

Abraham Lincoln

Bir suikast sonucunda öldürülen ABD’nin 16. Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti’nin ilk başkanı.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI