ABD Seçimlerinin Ardından… - ADEM AKÖL

16 Kasım 2020 Pazartesi 00:16

Çok tartışmalı geçen bir seçimin ardından, resmi olmayan sonuçlara göre Demokratların adayı 78 yaşındaki kurt politikacı Joe Biden, artık ABD’nin 46. Başkanı… Her ne kadar da eski başkan Donald Trump, yenilgi psikolojisinin bir yansıması olarak sandıklara hile karıştırıldığını iddia etse de sonuç değişmeyecektir.

Amerikan seçim yasasına göre, tüm eyaletlerin seçim sonuçlarını 11 Aralığa kadar onaylaması gerekiyor… Çünkü 3 Kasım seçimleri ile belirlenmiş olan seçiciler kurulu 14 Aralıkta toplanıp, ülkeyi 4 yıl yönetecek olan başkan ve yardımcısını resmen seçmiş olacak… Daha sonra yeni başkan Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris, 20 Ocak 2021 tarihinde düzenlenecek resmi törende yemin ederek resmen görevlerine başlamış olacaklar.

Joe Biden, Amerikan siyaset tarihinde 44 yıl görev yapmış bir isim… Bütün hayali; Amerika Birleşik Devletleri’nin, John F. Kennedy’den sonra seçilmiş en genç başkanı olmaktı… En yaşlı başkanı olabildi ancak.

Çeşitli komisyonlarda üst düzey görev aldıktan sonra, 1973 ile 2009 yılları arasında kesintisiz 36 yıl boyunca Delaware eyaletinden Demokratların senatörlüğünü yapan Biden, 2009 ile 2017 yılları arasında da Başkan Barack Obama’nın yardımcılığını yapar.

Kişisel meziyetleri arasında en iddialı olduğu 3 hususu liyakat, tecrübe ve empati olarak sıralıyor Biden… Ülkesine olan bağlılığına, deneyimlerine ve zekasına çok güvenen birisi… Trump’ın bozduğunu iddia ettiği, Amerika’nın ‘fabrika ayarlarını’ sıfırlayacağı sözünü vermişti seçmenine.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde, 2015 yılında hemen hemen dünyadaki bütün ülkelerin imzaladığı Paris Anlaşması; fosil yakıt kullanımını azaltarak yenilenebilir enerjiye dönüşü öngörüyor… Trump’ın dünyayı umursamaz tavırları karşılığında, Biden’ın daha çevreci olduğu bir gerçektir… Amerika, Çin’den sonra doğaya en çok sera gazı bırakan ülkedir ve Trump bu anlaşmadan çekileceğini söylemişti… Biden ise anlaşmaya kesin uyacağı sözünü de verir seçmenine.

Tarihte ilk kez Türkiye ve onun cumhurbaşkanı, propaganda malzemesi olarak kullanılır bu seçimlerde, hem Trump hem de Biden tarafından… 2019 yılında, “Ekonomik yaptırımlarla Türkiye’yi mahvederim” diyen Trump, seçim kampanyaları sırasında; Biden’ın Erdoğan gibi liderlerle başa çıkacak kapasiteye sahip olmadığını söyler… 15 Temmuz’un mimarlarından olan Biden ise; Erdoğan’ın darbe ile değil, seçimle devrilmesi gerektiğini iddia eder.


ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, öteden beri Türkiye’nin karşısında tavır alan bir isim… Bunun sebebi; 36 yıl senatör seçildiği Delaware eyaletindeki yoğun Yunan asıllı Amerikalı’ların oyunu alabilmek için onlara yaranmak zorunda kalmış olmasıdır.

Biden, senatörlüğü döneminde Türkiye’nin Kıbrıs politikasını hararetle eleştirerek oradan çekilmesini talep eden; 1974 ve 1987’de BM kararlarına uymadığını iddia ederek Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması teklifini hazırlayıp kongreye sunan isimlerin başında gelir.

Başkan seçilmesi halinde, Ermeni soykırımını tanıyan kararı destekleme sözü de vermişti Biden… Hatta Azerbaycan Ermenistan savaşı sırasında, Türkiye’nin kesinlikle devre dışı bırakılması gerektiğini savunmuştu.

Trump’ın başkanlığı döneminde, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S400’ler yüzünden ABD ile ilişkiler gerilmiş; F35’lerin satışı NATO savunmasını tehlikeye attığı gerekçesi ile durdurulmuş ve Türkiye’ye yaptırım uygulanması için tasarı hazırlanmıştı… Bu yasa tasarısı; Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’dan da geçmiş ancak Trump, Erdoğan’la olan yakın ilişkisi nedeni ile onay için dosyayı önüne getirtmemişti… Halbuki Temsilciler Meclisi ile Senato kararlarına kesin uyumlu olacağı gözüken Biden, önüne dosya geldikten sonra imza atmaktan çekinmeyecektir.

Trump, 2019 Şubat ayında Suriye’deki askerlerini geri çekeceğini açıklamış ancak Pentagon bu karara uymayarak askerlerin tamamen çekilmesini engellemişti… Biden ise o dönemde yaptığı açıklama ile Suriye’den asker çekme kararının Kürtler’e ihanet olduğunu söylemişti.

Öte yandan Biden’ın Doğu Akdeniz’de de Türkiye’nin karşısında duracağı aşikardır… Ancak Trump’ın bozduğu AB ve NATO ile olan ilişkileri düzeltmek isteyen Biden, bunu Türkiyesiz yapamayacağının da çok iyi bilincinde olan bir politikacıdır.

Biden, seçim kampanyaları sırasında oy oranını artırabilmek için Türkiye aleyhine söylediklerini gerçekleştirebilmesi o kadar kolay olmayacaktır… Sonuçta ABD’nin, başkanlıkların üzerinde çalışan bir sistemi vardır ve bu sistem, Türkiye’nin kaybedilmesini kesinlikle göze alamayacaktır.

Günün Sözü

Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değildir.

Abraham Lincoln

Amerika’nın, köleliğe son veren 16. Başkanı.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI