ABD’nin Üs Kurma Çalışmaları - ADEM AKÖL

26 Şubat 2021 Cuma 00:30

Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz yılın ortalarında ABD eski başkanı Trump; Türkiye-Yunanistan-Bulgaristan ortak sınırının hemen yakınlarındaki, Yunanistan topraklarında bulunan Dedeağaç bölgesine askeri üs kurma çalışmaları başlatmıştı… Halbuki Lozan antlaşmasına göre; sınırdan itibaren 30 kilometre genişliğindeki şeridin, silahlardan arındırılmış tampon bir bölge olarak kalması gerekiyordu.

Türkiye’nin, batı ucundan kontrol edilmesi amaçlanan bu üssün yapım çalışmaları devam ederken ve henüz aradan 6 ay geçmeden, bu kez de ABD’nin yeni başkanı Biden; Türkiye’nin güney-doğusuna hakim bir noktada, Türkiye-Suriye-Irak ortak sınırının hemen yakınlarındaki, Suriye topraklarında bulunan Ayn-Divar bölgesinde askeri üs kurma çalışmaları başlatır.

Ayn-Divar, Suriye’nin kuzey-doğusunda Türkiye’nin karnına saplanmış hançer gibi duran bir bölgedir… O kadar ki; bu hançerin bir tarafında ‘taş atımlık’ bir mesafede Cizre; sadece bir-buçuk kilometrelik diğer tarafında ise yine ‘taş atımlık’ bir mesafede Yakacık köyü bulunuyor… Üstelik Ayn-Divar, Dicle nehrinin kıyısında ve Cizre’ye 100 metre yukarıdan bakan bir tepe üzerinde kurulmuş.

Arap Baharı sonrasında uluslararası silah ve uyuşturucu kartellerinin, Türkiye’nin güneyinde bir terör devleti oluşturma planlarını; Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatları ile büyük oranda çökerterek Fırat’ın batısını kontrol altına alan Türkiye’nin, bölgenin tamamı üzerinde hakimiyet kurma uğraşları hoş karşılanmaz.

Suriye’deki savaşın saçmalık olduğunu söyleyen eski ABD Başkanı Trump bile bölgeden asker çekmeyi başaramazken; yeni Başkan Biden’ın, ABD’nin bölgedeki kalıcılığını perçinlemek için Ayn-Divar’a üs kurma planlarını yadırgamamak gerekiyor.

“Ben Yahudi olmayan Siyonist’im” diyen Joe Biden, uyuşturucu ve silah kartellerinin isteklerini hem reddetmesi mümkün değildi, hem de İsrail’in çıkarları doğrultusunda bir plan olduğu için onu oldukça mutlu edecekti.

İsrail, kurulduğu 1948 yılından bu yana sürekli olarak topraklarını genişletme uğraşı içindedir ve bunu ABD’nin yardımları ile gerçekleştiriyor… Kafalarında yer etmiş ‘Arz-ı Mevud’, yani ‘vaat edilmiş topraklara’ sahip olma arzusu hep diri kalmıştır… Bunun gerçekleştirilebilmesi, ancak etrafındaki ülkeleri parçalayarak istikrarsız bir bölge yaratma sonucunda mümkün olabileceğini çok iyi bilmektedirler.

Öte yandan bilinen odur ki; bugün Avrupa Kıtası’nda kullanılan uyuşturucunun yüzde 80’lere varan kısmını PKK sağlıyor… Yine bilinen odur ki PKK ve YPG gibi örgütlerin bölgede oluşturdukları huzursuzluk yüzünden yüz milyarlarca dolarlık silah satışı yapılmaktadır.

Uluslararası silah ve uyuşturucu kartellerinin ABD’ye “ben DEAŞ’la mücadele için PKK/YPG’yi kolluyorum” dedirterek, bölgeye sükûnet gelmesini istememeleri sırf bu yüzdendir… O kadar ki; bu terör örgütlerini besleyebilmek için Amerika Irak’ın kuzeyinde dolar basan darphane bile kurmuştur… Üstelik enerji kaynaklarını kontrol altında tutarak, elde ettikleri ilave imtiyazların miktarı da oldukça fazladır.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Gara Harekatı sırasında 13 gencimizin katledilmesinin ardından, gözler Sincar’a yapılacak bir harekatı beklerken; Ayn-Divar’a üs kurma haberlerinin geliyor olmasını fazla da garipsememek gerekiyor.

Söz konusu askeri üssün, Sincar üzerinde de kontrol oluşturabileceği; üstelik PKK’nın Irak ve Suriye arası lojistiği sağlayan Sincar’ın zarar görmesi durumunda, Ayn-Divar’ın bu trafiği rahatlıkla yönetebileceğinin düşünülmüş olması kuvvetle muhtemeldir.

Artık Türkiye’nin elini çok çabuk tutması gerekmektedir… Bölgede zaten var olan ABD güçleri daha fazla kalıcılaşmadan; ülkemizin güney sınırları boyunca konuşlanmış olan PKK/YPG kamplarını bir an önce çökerterek, terör devleti oluşumunun beli kesinlikle kırılmalıdır.

Günün Sözü

Bizi mahvetmek isteyen emperyalizme karşı ve bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı savaşıyoruz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI