Adana Büyükşehir Belediye Meclisi - ADEM AKÖL

17 Temmuz 2020 Cuma 00:29

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin temmuz ayı son oturumu geçtiğimiz salı günü gerçekleşti... Oldukça gergin geçen toplantı sırasında yükselen tansiyon nedeniyle; Adana’nın geleceğini belirleyecek çalışmalar yapması gereken üyeler, karşılıklı kalp kırmaları dışında fazla bir şey üretemedi.

Meclis toplantısının en önemli gündemi; mevcut yönetimin 9 aylık icraat muhasebesinin yapıldığı, sonraki yılların da kaderini belirleyecek ‘2019 Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü 37. Madde idi.

Her ne kadar, Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından faaliyet raporunu geniş bir anlatımla içeren bir kitapçık hazırlanmış olsa da; Sayın Karalar’ın belediye faaliyetlerini kendi ağzından anlatmaması vatandaşın bu yöndeki beklentilerini boşa çıkarmış oldu.

Sayın Karalar, geçtiğimiz günlerde kendi makam odasına haciz koydurtan müteahhit ile ilgili açıklama yaptıktan sonra kürsüye gelen Cumhur İttifakı’nın bir üyesi; bu durumun Adana Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmadığını, önceden bilgilerinin olması halinde buna tüm meclis olarak karşı koyabileceklerini vurguladı.

Faaliyet raporu ile ilgili söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı ise, yayınlanmış olan kitapçıktan alıntılar yaparak; Belediye’nin yeni hiçbir çalışmanın olmadığını, önceki yönetimin başlatıp yüzde 60’ının yapıldığı  projelerin dahi tamamlanmadığı eleştirisini getirdi... Konuşmasının sonunda ise yeni yönetimin icraatlarına yönelik olarak; “sıfıra sıfır,elde demagoji, populizm ve mağdur edebiyatı var” dedi.

Eleştirilere cevap vermek üzere kürsüye gelen Karalar, “siyasilerin notunu Gülaçtı değil, o sokaktaki halk, sandıkta verir” diyerek “3,5 sene sonra sandık başına gittiğinizde notunuzun ne olduğunu Adana’nın yüce halkı tayin eder, sen değil Gülaçtı; kusura bakma... Sevgili Adanalılar, söylediğimizin bir tanesi gerçekleşmezse istifaya hazırım” sözleriyle konuşmasını tamamlar.

Bu konuşmanın ardından başlayan sözlü sataşmalar içerisinde 2019 faaliyet raporu oylamaya sunulur, ancak uygulamada yapılan acemilik yüzünden kesin sonucun; el kaldıranların sayısının, video görüntüleri izlendikten sonra tesbit edilip tutanaklara işleneceği belirtilir.

Sayın Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesini 16 ay önce devraldıktan sonra, her fırsatta eski yönetimden kalan borç yükünün, yeni projeler üretmenin önünde büyük bir engel olduğunu belirtmiş, bütün enerjilerini belediyenin ‘kanını emen vampirlerle’ savaşmaya harcadıklarını vurgulamıştır.

Eğer gerçek bu ise, yapılanın doğru olduğunu kabul etmek lazım... Hiçbir Adanalı, verdiği vergilerin; kendine hizmet olarak dönmesini beklerken bazı açgözlü dolandırıcıların cebine girmesini kesinlikle istemez.

Ama Adana’lı birşey daha istemez... Onlarca yıldan beridir kentinin hak etmediği geri kalmışlığı ve perişanlığı daha fazla yaşamak istemez... Boşa geçen her günün kendi çocuklarının geleceğini olumsuz etkileyeceğini çok iyi bilir Adanalı.

Ve özenle seçerek meclise gönderdiği üyelerden tek bir talebi var Adanalı’nın... Yapılan yolsuzluklarla tek bir vücut olarak mücadele verirken, popülizmi bir kenara brakıp, bu kenti hak ettiği çağdaş seviyeye çıkaracak projeler üretmektir.

Borç batağı içerisinde dahi olunsa, bu enerji ve güç o mecliste vardır... Ne diyor Cumhur ittifakından genç, dinamik ve vakur bir meclis üyesi... “Önceki yönetim tarafından bazı bulvarlar üzerinde yapımına başlanarak yüzde 80’i tamamlanmış üst geçitleri; kuracağımız bir komisyon çalışması sonucunda, üzerlerine reklam alarak tamamlayabiliriz... Ne olur gelin, ölümlü vakalar yaşayarak, pişmanlık duymadan önce bunu yapalım.”

Gerek Cumhur İttifakı’ndan gerekse Millet İttifakı’ndan, nereden gelirse gelsin; lütfen önerilen güzel çözümleri dikkate alarak, hep birlikte Adana’nın makus talihini gelin vakit kaybetmeden değiştirelim... Adanalı’ya kavga etmek değil, bu yaraşır çünkü.

Günün Sözü

Problemleri, onları yarattığımız düşünce ile çözemeyiz.

Modern fiziğin iki bacağından birisi sayılan “izafiyet” teorisinin yaratıcısı ünlü bilim adamı Albert Einstein’ın sadece yukarıdaki sözü bile, onun zekasının gücünü göstermeye yeterlidir sanırım... Problemler; yanlış bilgi, düşünce ve uygulamalar sonucunda oluşur... Ayni düşünceyi devam ettirmek, ayni yanlışı doğurur... Düşünceyi değiştirmek ise, problemin çözümünü kolaylaştırır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI