Afganistan’a Dikkat! - ADEM AKÖL

23 Haziran 2021 Çarşamba 00:31

Orta Asya’nın güneyinde denize kıyısı olmayan, Pakistan ile uzun bir sınıra sahip; İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin ile komşu bir ülkedir Afganistan… Türkiye yüzölçümünün yaklaşık yüzde 80’i kadar olan toprakları üzerinde 32 milyon insan yaşar.

Bermuda Şeytan Üçgenindeki ‘kara delikler’ gibidir Afganistan; bölgeye geleni yutar… Bu özelliği ile ilgili, tarihsel bir hikaye de anlatılır Afganistan için… Günümüzden 2500 yıl önce, hiçbir muharebede yenilmeyen Makedonya Kralı Büyük İskender, ordusuyla Afganistan’a girer… Aradan zaman geçer ama bir türlü fetih tamamlanamaz… Annesi Olimpia, alaycı bir mektup yazar oğluna, “bilinen dünyanın tamamını bir-buçuk günde fethettin, şimdi ne oldu” der… Büyük İskender, annesine bir çuval Afganistan toprağı gönderip sarayın bahçesine serpmesini ve gece uyanık kalmasını ister… Olimpia gece dehşet içerisinde saray muhafızlarının hiç olmadık bir mevzudan kavga çıkarıp birbirlerini doğramasını izler… Bir sonraki mektubunda İskender annesi Olimpia’ya “burada her yer o toprakla kaplı” der.

1839, 1879 ve 1919’da 40’ar yıl arayla 3 defa Birleşik Krallıkla savaşan Afganistan, İngiltere’ye karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini kazanarak 1919’da krallıkla yönetilen bağımsız bir devlet kurar.

1919, Mustafa Kemal’in Anadolu direnişini başlattığı yıldır… Kısa bir süre sonra kurulan genç Türkiye Cumhuriyeti’ni ilk ziyaret eden ülke lideri Afganistan Kralı Emanullah Han olur… Atatürk’ten ilham alarak modern bir Afganistan yaratılır özellikle son Kral Muhammed Zahir Şah döneminde.

Ancak Zahir Şah, 1973’te tedavi için gittiği İtalya’da iken SSCB’nin tezgahladığı bir darbe yapılır ülkede… 5 yıl sonra ise, Sovyet ordusu Afganistan’a girerek ülkeyi kan gölüne çevirir… 10 yıl süren acımasız savaşlar sonunda ülke yerle bir olur, milyonlarca insan hayatını kaybeder, 3 milyon Afganlı ülkeyi terk eder ve harap olur ülke.

Sovyetler Birliği Afganistan’da hem maddi hem de manevi büyük kayıplar verir, ekonomi dibe vurur ve bu durum Sovyet rejiminin sonunu hazırlar… Nihayet 1991 yılında dağılır Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği.

Ancak savaş bitmez Afganistan’da… ABD ve Çin istihbarat örgütleri tarafından daha önceden eğitilmiş olan cahil gruplar, işgal sona erince kendi aralarında kabile savaşlarına tutuşur… Rus’un yapmadığı zulmü birbirlerine reva görürler.

New York’taki İkiz Kulelere 11 Eylül 2001 günü yapılan uçak saldırıları bahane edilerek başta ABD ve İngiltere olmak üzere NATO güçleri tarafından işgal edilir Afganistan, 100 bin civarında sivil öldürülür… Resmen talan edilir ülke.

Afganistan işgali, Pahalıya mal olur ABD’ye… ‘Terörü bitirme’ adına başlatılan harekat, dünya genelinde terörist eylemlerin artmasına neden olur… 20 yıl devam eden işgal süresince maddi-manevi büyük zarara uğrar Amerika… Sonunda Afganistan’dan çekilme kararı alır ve bu sürecin, işgalin 20. yıldönümü olan 11 Eylül 2021’de tamamlanacağını açıklar.

ABD’nin geri çekilme planı, ülke toprağının yüzde 70’ini kontrolü altında tutan ancak Kabil hükümetinde yer almayan Şeriatçı Taliban örgütünün yeniden iktidar veya iktidar ortağı olma şansını yükseltmiş olur.

Geçtiğimiz 14 Haziran’da Cenevre’deki NATO zirvesinde gerçekleşen Erdoğan-Biden buluşmasında, ABD Afganistan’dan çekildikten sonra Kabil Uluslararası Havaalanı’nın güvenliğinin sağlanması görevi Türkiye’ye teklif edilir… Kabil’deki havaalanı Afganistan’a ulaşılabilecek tek noktadır… Karayollarını bu maksatla kullanmak mümkün değildir… Bu havaalanı kontrol edilemezse Afganistan, dünya için kapalı bir kutu haline gelir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Biden’a, bu göreve Türkiye ile birlikte Pakistan ve Macaristan’ın da katılması teklifinde bulunur… Öte yandan, Afganistan’daki Türk varlığından Rusya’nın dahi rahatsız olmayacağı işaretleri alınırken; Taliban ülkede Türkiye dahil hiç kimsenin kalmasını istemiyor… Türkiye’nin de bu göreve pek de sıcak baktığı söylenemez.

Türkiye yıllardır Afganistan’da asker bulundurmasına rağmen, Afgan halkı ile tek bir çatışma içine dahi girmiş değil Afgan halkının kalbinde Türkiye’nin ayrı bir yeri vardır… Ancak Afganistan’da kimin eli kimin cebinde belli değildir… Afganistan demek afyon demek, Afganistan demek eroin demek, Afganistan demek çatışma demek ve dünyada burada bulunma cesaretini gösterebilecek Türkiye’den başka bir ülke de yok.

Sakın Afganistan, ABD’nin Türkiye’yi içine ittirmeyi planladığı bir tuzak olmasın! Ancak, doğru bir organizasyon yapılıp dikkatli adımlar atılırsa, Türkiye bu işten muhakkak karlı çıkar.

Günün Sözü

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

Dönemin Afgan Kralı Emanullah Han’ın Atatürk’ün ölümü üzerine söylediği söz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI