Aleksi Navani Olaylarının Altındaki Gerçek - ADEM AKÖL

29 Ocak 2021 Cuma 00:13

Aleksi Navani ismi (Alexei Anatolievich Navalny), Rusya’daki yolsuzluklara karşı savaş açan 44 yaşında genç bir aktivist olarak dünya gündeminde baş sıralara oturdu son günlerde… Esas mesleği avukatlık olan Aleksi Navani, ilk kez ismini 2011 yılında henüz 35 yaşında iken bir radyo konuşması ile duyurur… Dönemin iktidarını, sahtekarların ve dolandırıcıların partisi olarak tanımlayan Navani, daha sonra 2017 yılında Rusya’nın eski Devlet Başkanı ve eski Başbakan Dimitri Medvedev’i de yolsuzlukla suçlar.

Aleksi Navani, ‘Geleceğin Rusyası’ isimli partinin lideri ve ‘Yolsuzlukla Mücadele’  örgütünün kurucusudur… 6 milyonun üzerinde abonesi olan You Tube kanalında ve 2 milyonun üzerinde takipçisi olan Twitter hesabından yaptığı yayınlarla Rusya’daki yolsuzluklarla ilgili doküman yayınlayıp kampanyaları yönetiyor.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında bir uçak yolculuğu sırasında, yediklerinden zehirlenerek Almanya’da tedavi altına alınır… Bunun üzerine açıklama yapan Navani, Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin’i suçlayarak onun emriyle Rus yapımı ‘sinir toksini’ ile zehirlendiğini iddia eder… Ancak tedavi olduktan çok sonra, 20 Ocak’ta Rusya’ya geri dönerken sınırda tutuklanarak gözaltına alınır.

Navani’nin Tutuklanmasının ardından, Rusya’daki 200 şehir ve kasabada ayni anda 200 bin kişilik protesto eylemleri başlar… Bu eylemlere katılanların büyük çoğunluğunu oluşturan gençler, enflasyon ve işsizliği bahane ederek yönetimin değişmesini talep ederler.

Moskova’da bulunan ABD elçiliği, eylemlerin hemen öncesinde yayınladığı bir harita üzerinde işaretlediği yerlere, ABD vatandaşlarının gitmemeleri konusunda onları uyarır… Aslında bir bakıma protestoların yapılacağı yerleri işaret etmiş olur Amerika.

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın koltuğa oturduğu 20 Ocak günü Navani’nin tutuklanmasının bir tesadüf olduğunu söylemek doğru olmaz sanırım… Üstelik Wall Street Journal’ın ayni günlerde yayınladığı bir yazıda; Navani’nin “Putin’in en çok korktuğu adam” olarak tanımlanması, onun birtakım güçler tarafından özel olarak 20 Ocak’ta Rusya’ya gönderildiğini düşündürtüyor.


ABD ve AB tarafından Rusya’ya “Navani’yi serbest bırakın” çağrısı yapılır… Rusya’nın cevabı ise oldukça sert olur; “siz kendi sorunlarınızla uğraşın”.

Türkiye’deki Gezi olaylarını anımsamamıza neden olan; Rusya’daki protesto eylemlerini tasarlayan, uluslar üstü, devletler üstü diye tanımlayabileceğimiz küreselci güçlerden başkası değildir… Zaten Biden’ı ABD başkanı yapan da ayni güçler değil midir?

Küreselcilerin Rusya’daki protestoları örgütlemelerinin sebebini anlayabilmek için Almanya ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzeyine bakmak lazım… Almanya doğal gaz ihtiyacının yüzde 40’ını Ukrayna ve Polonya üzerinden geçen 2 boru hattı ile Rusya’dan tedarik etmektedir… 2011 yılında Baltık Denizi altına döşenecek 2 yeni hat sayesinde hiçbir Avrupa ülkesinden geçmeden, Almanya’ya doğrudan doğal gaz taşınmasını sağlayacak ‘Kuzey Akım 2’ projesine başlanmıştı… Bu projenin hayata geçmesi ile Rusya’dan Almanya’ya giden doğal gaz miktarı iki katına çıkacaktı… Ancak Trump’ın yaptırımları ve deniz altından geçecek boru hatlarının çevre için potansiyel bir tehdit olduğu iddiası, yapımcı firmaların projeden çekilmesine neden olur ve inşaat 2019 yılında durma noktasına gelir.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın çekildiği Paris İklim Anlaşmasına yeni Başkan Joe Biden’ın geri döneceğini açıklaması üzerine, Baltık Denizi’nden geçecek olan ‘Kuzey Akım-2’ projesi inşaatı geçtiğimiz aralık ayında yeniden başlatılır.

Hal böyle iken, Almanya ile Rusya arasındaki iyi ilişkiler küreselcilerin işine gelmiyor; üstelik ABD Doğu Avrupa ülkeleri üzerindeki kontrolü ele geçirmek istediği için Polonya ve Ukrayna’nın gelir kaybına uğramalarını arzu etmemektedir.

Bu yüzden, Almanya ile çok yakın ilişkiler içinde olan Aleksi Navani kullanılarak Rusya-Almanya ilişkilerinin baltalanması planlanır.

Günün Sözü

Demokrasi ne kadar tam ise, gereksiz duruma geleceği an da o kadar yakındır.

Vladimir Lenin

Ekim Devrimi’nin lideri ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI