Amerika’nın Ulusal Güvenliği - ADEM AKÖL

12 Mart 2021 Cuma 01:19

İçinde bulunduğumuz ayın başında ABD Dış İşleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin dış politikasını 8 başlıkta toplayıp açıklamasının hemen ardından Başkan Joe Biden da kürsüye çıkarak; ‘Amerika’nın Ulusal Güvenlik Stratejisi’ başlığıyla Blinken’ın söyledikleri ile örtüşen bir konuşma yapar.

Önceki Başkan Trump döneminde Covid-19’un iyi yönetilemediği vurgulanarak; yapılması gereken şeyin, olası bir pandeminin öngörülerek gerekli tedbirlerin önceden alınıp yayılımının engellenmesi olduğunu anlatır Blinken ve Biden.

Önceki Başkan Trump tarafından Meksika sınırına inşa edilen 9 metrelik duvar yerine; insani ve etkili bir göçmen sisteminin oluşturulması gerektiğini söyler ABD Başkanı ve Dış İşleri Bakanı.

Önceki Başkan Trump’ın kestirip attığı Paris Antlaşması’na uyulacağı; iklim değişikliğiyle mücadele edileceği ve yeşil enerji devriminin yürütüleceği söylenir.

Biden ve Blinken’ın konuşmalarında ABD’nin müttefikleri ve ortakları ile ilişkilerin yeniden canlandırılması gerektiği vurgulanır… Yunanistan’ı en önemli müttefiklerinden saydıkları doğru da, Türkiye’yi nereye koydukları belli değil… Öte yandan ‘ortak’ olarak kastettikleri, PKK gibi azılı terör örgütleri olsa gerek… Ancak PKK ile olan ilişkilerini canlandırmalarına hiç gerek yok, bu ilişkiler hep capcanlıdır zaten.

Son dönemde Amerika’nın teknoloji liderliğini kaybettiğini açık bir şekilde itiraf eden Biden ve Blinken; bu liderliği yeniden ele geçirebilmek için teknoloji savunmasının güçlendirilmesi ve yeni teknolojilerin gizliliğinin korunması gerektiğine vurgu yaparak, “21. Yüzyılın en büyük jeopolitik sınavı” olan Çin’le ilişkilerin çok iyi yönetilmesi gerektiğini söylerler.

“Ekonomik kriz sona erdirilecek; daha istikrarlı bir küresel ekonomi inşa edilecek; Amerikalı çalışanların çıkarları korunacak; para birimlerinin manipüle edilmesi önlenecek…” Bir süredir hazırlık yaptıkları karşılıksız milyarlarca doların basım vaktinin geldiğini anlatmaya çalışıyorlar sanırım… Küresel sermaye; gitmeden önce son olarak büyük bir vurgun daha yapacak anlaşılan.

Dünyamızın bir dönüm noktasında olduğu, küresel dinamiklerin değiştiği; yeni krizlerin yaşanmaması için otokrasi yerine demokrasinin güçlendirilmesi gerektiği üzerinde duruyor Biden ve Blinken… Demokrasi götürmek için müdahale ettikleri ülkelerin, bugün içinde bulundukları feci durumdan haberleri yok sanırım.

“Dünya kendi kendinin düzenini sağlayamıyor. Biz çekildiğimizde genellikle iki şeyden biri oluyor. Ya bir başka ülke bizim çıkar ve değerlerimizi ilerletmeyecek şekilde yerimizi almaya çalışıyor; ya da kimse harekete geçmiyor ve kaos oluyor.” Fazla uzağa gitmeye gerek yok, çevremizdeki ülkelerin durumlarına bir bakalım: Suriye, Irak, Libya, Lübnan, Filistin, Yemen ve diğerleri…

“ABD’nin dış politikasında kararlar, sağlıklı sivil-asker ilişkilerine dayanacak. Gerektiğinde Amerikan çıkarlarını korumak için güç kullanacağız, ancak bu ilk değil son seçenek olacak.”

Özetle; “ben kendi çıkarlarım için, hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan ne gerekiyorsa onu yaparım diyor ABD.” Önümüzdeki dönemde çok kötü gelişmelerin olacağının işaretini veriyor..

İşin garip tarafı; ne Blinken, ne de Biden konuşmalarında, dış tehlikeler üzerinde fazla durmaya gerek görmeden Rusya, Çin ve İran’dan yüzeysel olarak bahsederler… Anlaşılan odur ki öncelikle ülke içerisindeki tehlikeleri ortadan kaldırmak istiyorlar… Nitekim Teksas’ta yaşanan olayların, ABD içindeki ulusalcı kanat tarafından provoke edilip yoğunlaştırılmış olma ihtimali, oldukça yüksek gözüküyor.

Değişen fazla bir şey yok aslında; hem eski Başkan Trump hem de yeni Başkan Biden ayni şeyleri söylüyorlar… Eski başkan “Make America Great” diyordu, yeni başkan ise “Build Back Better” diyor… Eski başkan “Amerika’yı Büyük Yapalım” diyordu, yeni başkan ise “Yeniden, Daha İyisini İnşa Edelim” diyor… Her şey Amerika için anlayacağınız… Dünya yıkılsa da, her şey Amerika için…

Günün Sözü

Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değildir.

Abraham Lincoln

ABD’nin suikast sonucu ölen ilk başkanı, Cumhuriyetçi Parti’nin kurucusu.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI