Ateşle Oynayan Yunanistan - ADEM AKÖL

3 Eylül 2020 Perşembe 01:29

Erol Evgin’in o dinlemeye doyamadığımız meşhur, artık klasikleşmiş şarkısını muhakkak biliyorsunuzdur... “Ateşle oynama, ateşle oynama. Sonunda ellerin dillerin yanacak” diyor ünlü üstad, ve devam ediyor... “Dilersen gel beni bir kere daha vur, vurduğun yerde güller açacak.”

Aynen Erol Evgin’in dizelerindeki gibi ateşle oynuyor Yunanistan... Günlerdir yaptığı akıl sır ermez tahrikler yetmiyormuş gibi, şimdi de Meis adasına asker çıkarmaya cüret ediyor... Turistlerin şaşkın bakışları arasından tam donanımlı Yunan askerleri iniyor feribottan... Anlam verilemeyen bu görüntüyü sadece 2 kilometre uzaklıktaki Kaş sahilinden büyük bir ciddiyetle izleyenler de vardır.

480 kilometre uzaklıktaki Yunanistan ana karasından Türkiye’nin kucağındaki Meis adasına gönderilen Yunan askerleri de şaşkın... Korkunun verdiği şaşkınlık mı yoksa, bilemiyorum... Kolay da değil tabii ki... Büyük cesaret lazım bunun için... Aslında uzun süredir Yunanistan ‘çaktırmadan’ diğer adalara da asker konuşlandırmış bulunuyor.

Halbuki 1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşması ve 1947 yılında imzalanan Paris Anlaşması bu konuda çok sarih... Yunanistan’a brakılan Meis dahil, Ege’deki 20’den fazla ada ile Türkiye’nin elinde bulundurduğu Gökçeada ile Bozcaada’da kolluk kuvvetleri dışında silahlı kuvvet bulundurulması ve tahkimat yapılması kesinlikle yasaklanmıştır.

Hatırlarsınız, Muğla’nın 7 kilometre karşısındaki Kardak Kayalıkları’na 1995 yılında karaya oturan bir Türk gemisini bahane ederek yine asker çıkarmıştı Yunanistan... Üstelik Kardak Kayalıkları’nın egemenlik hakkının kendilerinde olmadığını bile bile.

Meis, Türkiye’nin kucağındaki ‘12 Ada’ diye isimlendirilen 20’den fazla adacıktan sadece bir tanesi... ’12 Ada’ ismi Osmanlı Devleti’nin gayrımüslim bölgelerde uyguladığı yönetim sisteminden türemiştir... Her on gayrimüslüm hanesi birer temsilci çıkarır, bunlar da kendi aralarından bölgeyi yönetecek 12 kişilik bir ‘İhtiyar Heyeti’ seçerdi. İşte o tarihten bu yana Ege Denizi’ndeki 20’den fazla ada, ’12 Adalar’ diye anılır hep.

Ege Denizi’nde kuzey-güney istikametinde yolculuk yaparsanız sizi bir sis perdesi ardında izleyen, içinizi burkan birçok ada görürsünüz... Ayvalık ve Foça’dan elini uzatsan tutacak gibi yakın Midilli... Çeşme’nin sadece 8 kilometre karşısında Sakız adası... Marmaris’in karşısında Rodos, kaşın 2 kilometre karşısında Meis... Ve dibimizdeki ‘12 Adalar’ın diğerleri...

Geçtiğimiz günkü yazımızda da bahsetmiştik... Yunanistan, İtalya ile arasında bulunan İyon Denizi’ndeki karasularını 6 milden 12 mile çıkardığını ilan ederek Ege Denizi’nde zemin hazırladığını sanıyor aklınca.

Aslında Lozan Barış Antlaşması’na göre Yunanistan ve Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki karasuları 3 deniz mili olarak tesbit edilmiş olmasına rağmen; 1936 yılında Yunanistan bunu tek taraflı olarak 6 deniz miline çıkarmış, o dönem Türk-Yunan ilişkilerinde hakim olan olumlu hava nedeniyle Türkiye bu karara itiraz etmemiştir... Türkiye ise Ege’deki karasularını 28 yıl sonra 1964’te Kıbrıs sorunu sırasında 3 milden 6 deniz miline çıkarır.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Yunanistan karasularını 12 mile çıkarma girişiminde bulunur ancak Türkiye buna şiddetle karşı çıkar... 1982 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi, kıyıdaş ülkelere karasularını 12 deniz miline kadar ilan etme hakkı verir... Bu sözleşmeyi öne süren Yunanistan, 1985 yılında Ege’deki karasularını 12 mile çıkarma hakkını saklı tuttuğunu ilan eder... Hatırlarsınız, 1995 yılında buna yine tevessül eder... Hemen ardından TBMM’de alınan bir kararla TSK’ne savaş yetkisi verilerek Türkiye’nin ne kadar ciddi olduğunu anlayıp bu kararlarını askıya alır.

Ege Denizi’nde Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmasının ne anlama geldiğini bilmem tahayyül edebiliyor musunuz..? Yunanistan’a ait 1 kilometre kare alana sahip bir adacık, 500 kilometre karelik deniz alanına hükmeder bir duruma gelecek... Sadece 7.3 kilometre karelik alanı olan Meis adası ise, 2 bin 2 yüz kilometre karelik denize sahip olabilecek.

Yunanistan’a ait onlarca adacığı dikkate aldığımızda, Ege Denizi neredeyse tamamen Yunan Denizi haline gelecek... Ege kıyılarından balık avlamak için açılmak isteyen bir tekne, muhakkak Yunanistan karasularına izinsiz girmiş olacak... Yahut da İstanbul’dan Antalya’ya gitmek isteyen bir gemi ancak Ege kıyılarını takip ederek hedefine ulaşabilecek.

Türkiye buna izin verir mi..? Yunanistan ateşle değil de ne ile oynuyor sizce..?

Günün Sözü

Büyümek için en iyi zaman, başka kimsenin risk almaya cesaret edemediği zamandır.

Andrew Carneige


Adem Aköl

Chairman of the Board

İnci Medya Prodüksiyon Reklam Gazetecilik Tic. Ltd. Şti.

Mr. Adem Aköl was born on 14 July 1952, Lefkoşa, North Cyprus. He completed his elementary and secondary educations in Limassol. Then he attended to the Middle East Technical University, Ankara , and graduated from the department of Civil Engineering in 1976.

He was a construction site engineer of an irrigation project at the South-East region of Turkey during 1976 and 1977. After that, he was sent to another irrigation project named Lower Khalis, Baghdad, Iraq for sixteen months.

He was one of the first four lecturers between 1978 and 1980 of the Higher Technological Institute, Mağusa, North Cyprus; which was the foundation structure of the Eastern Mediterranean University; one of the biggest at the Turkish Republic of Northern Cyprus.

Between 1981 and 1989 he was the Deputy Project Manager of the Jute-Farm Irrigation Project Iraq; Deputy Project Manager of the Amarra Irrigation Project, South Iraq; and then the Project Manager of the 11 bridges, connecting Baghdad to the north, on the Tharthar-Tigris Channel; one of the biggest projects of Iraq called “The Third River of Iraq”. His achivement in completing of these projects succesfully brought him as an internationally recognized specialist.

At the end of 1989 he returned to his home country and till 1994 completed many big projects as the director and owner of the “Alia Construction Ltd ”.

Since 1994 up to 2017 he was one of the members of the Near East University family. He was responsible of the physical development of the university as the ‘Head of the Department of Planing, Design, Construction and Maintenance’. During this 22 years-long period, he managed to complete 92 unique projects; which cover totally 500 thousand square meters closed structures, through planning, design and construction; thus creating a giant university campus.

Between 2010 and 2017 he was the Vice Chairman of Board of Trustees of the Near East University and a member of the Near East University Hospital Executive Committee. Since 2013 he is also one of the founder members of Board of Trustees of  Girne University.

Since 2016, he is ‘The Chairman of The Board’ of ‘İnci Medya Prodüksiyon Reklam Gazetecilik Tic. Ltd. Şti.’ which publishes the daily newspaper named Gazette located at the Adana Province, Turkey. He is also a frequent political columnist in Gazette.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI