Azerbaycan-Ermenistan Savaşının Galibi Kim..? - ADEM AKÖL

13 Kasım 2020 Cuma 01:27

Azerbaycan toprakları içerisinde bulunan Dağlık Karabağ’ın, Sovyetler Birliğinin kurulması döneminde Stalin tarafından özerk bölge ilan edilmesi ile başlayan sorun; 1988 yılında Ermenistan’ın bölgenin kendilerine bağlanması isteği ile alevlenir… Azerbaycan topraklarını işgal etmeye başlayan Ermenistan’ın, 1992 yılındaki Hocalı katliamı ve ardından 1 milyon Azerbaycanlının topraklarını terk etmek zorunda bırakılması, sorunu doruk noktasına çıkarır.

Aradan geçen 28 yıl boyunca Azerbaycan, Ermenistan tarafından yüzde 20’si işgal edilmiş topraklarına bir gün yeniden kavuşma ümidi ile yaşar… Ekonomik gücü ile birlikte, askeri gücünü de hep bu ideal uğruna geliştirir… Bu gelişimden rahatsız olan Ermenistan, işgal altında tuttuğu toprakları yitirmemek için geçtiğimiz 12 Temmuzda Azerbaycan’ın stratejik bölgelerine füze saldırısında bulunur.

Bu durum, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin; Türkiye’nin de desteği ile süratli bir şekilde yapılanmasına neden olur… Artık Azerbaycan, işgal altındaki topraklarını geri almak için hazırdır… 27 Eylül sabahı Ermenistan’ın yeniden başlattığı saldırılara misli misli karşılık vererek topraklarını teker teker geri almaya başlar.

43 gün boyunca süren çatışmalar sırasında Türkiye destekli Azerbaycan ordusu, büyük bir başarı göstererek Ermenistan’ın işgali altındaki topraklarının büyük bir bölümünü karış karış geri alır… İki yıl önce büyük bir halk hareketi ile iktidara gelen ve batıya dönük bir politika izleyen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’a, uğradığı hezimet karşılığında; deyim yerinde ise yardım için yalvardığı ne Rusya’nın Putin’i, ne Fransa’nın Macron’u ne de seçim süreci içerisine gömülmüş ABD’nin Trump’ı el uzatır.

Rusya, Azerbaycan’ın ilerleyişini temkinli ancak belirlenmiş bir strateji kapsamında takip ederek; güneydeki toprakların büyük bir bölümünü işgalden kurtarıp, Şuşa kentine dayanıldığı gün, taraflara ateşkes çağrısı yapar… Bir hafta daha müsaade edilmiş olsa, Azerbaycan kuvvetleri; 1992 katliamının yapıldığı Hocalı kasabasını dahi ele geçirmiş olacaktı.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’ın 9 Kasım akşamı imza koydukları ateşkes anlaşmasına göre Azerbaycan; savaşarak kurtardığı topraklarının yanında, Özerk Dağlık Karabağ’ın güney doğusu ve güney batısındaki topraklarını da geri alıyor ki bu, Ermenistan’ın işgal altında tuttuğu yüzde 20’lik toprağın yüzde 18’ini geri kazanmış anlamına geliyor.


Bu durum, Azerbaycan için bir zafer, Ermenistan için büyük bir yenilgidir… 28 yıl sonra gelen haklı zaferin tadını çıkarmak için bayram yapar tüm Azerbaycan… Ermenistan’da ise büyük bir hezimetle gelen yenilginin acısını, meclis binasına saldırarak çıkarmaya çalışır halk… Paşinyan’ın şahsi eşyaları bile yağmalanır.

Azerbaycan, Türkiye’nin özellikle manevi gücü sonucunda kazandığı zaferi pekiştirebilmek ve kalıcılığını sağlayabilmek için, işgal altından kurtarılmış bir bölgede Türkiye’ye askeri üs vermeyi şart koşar.

Rusya ise; Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’a olan ulaşımını sağlayacak ve Azerbaycan toprakları içerisinden geçecek olan Laçin koridorunu kontrol etmek için 5 yıllığına 2 bin civarında Rus askerden oluşan barış gücü konuşlandırmayı anlaşma metnine koyar.

Öte yandan; Azerbaycan’ı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne bağlayacak, İran sınırı boyunca bir ulaşım yolu tesis edilmesine karar verilir… Azerbaycan’ın güneydeki topraklarını geri alması ve Nahçıvan yolunun oluşturulması; öteden beri Paşinyan’a destek çıkan İran’ın, Ermenistan ile olan sınır münasebeti de tamamıyla kesilmiş olur.

Bu işte kesin yenilgiye uğrayan şüphesiz ki Ermenistan’dır… Kesin zafer elde eden ise Azerbaycan ve Türkiye’dir… Öte yandan, en büyük kazanım ise Rusya’nın hanesine yazılmıştır… Rusya, çok iyi bir zamanlama ile ABD’deki seçim telaşından faydalanarak; Minsk grubunun üçüncü üyesi Fransa’yı da devre dışı bırakmayı başardıktan sonra, gözünü batıya dikmiş olan Paşinyan’a büyük bir ders vermiş, Kafkasya’ya kalıcı olarak yerleşmenin kapısını ardına kadar açmıştır.

Bundan sonra Ermenistan’ı yönetecek olanların tamamen Rusya’nın uydusunda olacağı kesindir.

Günün Sözü

Ne oldu Paşinyan Cebrayil’de dans ediyordun, ne oldu? Statü cehenneme gitti, statü yok ve olmayacak. Paşinyan sıçan gibi gizleniyor. Bu anlaşma metnini ağlaya ağlaya imzalayacak. İti kovar gibi kovduk onları topraklarımızdan!

İlham Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI