Azim ve Başarı-2 - ADEM AKÖL

10 Eylül 2021 Cuma 02:08

Geçtiğimiz Çarşamba günkü yazımızda Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını kurarak, üretime geçen Cumhuriyet döneminin önde gelen iş adamlarından Nuri Demirağ’ın başarı öyküsünden bahsetmiştik kısaca… Buna mukabil, II. Dünya savaşı sonrası dünya perişan durumdayken, ABD’nin kendi ürünlerini Türkiye’ye satabilmek için devreye koyduğu birkaç tezgahı anlatmıştık.

Uzun yıllar boyu, ABD ve ardından diğer ülkelerdeki uluslararası kapitaller; geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelere kendi ürettiklerini satabilmek için, o ülkelerin benzer sanayi dallarını geliştirebilmelerini çeşitli hileler, hatta zorbalık ve cinayetlerle engellemeye çalışmışlardır.

Ancak devran hep böyle devam etmeyecekti… Öznesinin uygunsuzluğu bakımından affınıza sığınarak, çok sık kullandığımız bir deyimi hatırlatmak isterim… “Maymun gözünü açtı”, Türkiye akıllandı artık… Geçirdiği acı tecrübeler, onun aklını başına getirdi… Bu halkı artık aldatamazsınız.

Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ABD’nin Türkiye’ye karşı uygulamaya başladığı ambargolar yüzünden zor durumda kalan Türk Silahlı Kuvvetleri, 1975 yılında Askeri Elektronik Sanayii ASELSAN’ı kurar… TSK’nın ihtiyaç duyduğu sistemleri üretmeye başlayan ASELSAN, hafife alınır ilk başlarda… ”Fazla bir şey üretemezler, bırakalım boş yere uğraşıp dursunlar” diye düşünürler herhalde.

Ancak ne zaman ki üretilenler, TSK’yı birkaç adım öne çıkarmaya başlar işte o zaman bu ilerleyişin önünün kesilmesi gerektiğine karar verilir… Bunun için ise yapılması gereken çok basitti onlar için… Ürünleri tasarlayan beyinleri ortadan kaldırmak yeterli olacaktı, öyle düşünüyordu bu embesiller…

ASELSAN’ın milli tank projesinde görev yapan mühendis Hüseyin Başbilen; 5 Ağustos 2006’da arabası içinde boğazı ve bilekleri kesik bulunur, ölüm raporuna ‘intihar’ yazılır.

ASELSAN’ın çeşitli projelerinde önemli görevlerde bulunan ODTÜ mezunu mühendis Mülsem Ünal; 17 Ocak 2007’de kafasındaki tek kurşunla aracında ölü olarak bulunur, ölüm raporuna ‘intihar’ yazılır.

ASELSAN mühendislerinden Evrim Yançeken; 26 Ocak 2007’de evinin bulunduğu Ankara Batıkent’teki binanın altıncı katından düşerek ölür, psikolojik sorunları olduğu iddiasıyla ölüm raporuna ‘intihar’ yazılır.

ASELSAN mühendisi Burhanettin Volkan; 7 Ekim 2007’de görevli olduğu Bando Okullar Komutanlığı’nda, uzun süreden beri FETÖ’den kopmaya çalıştığı sırada silahla öldürülür, ölüm raporuna ‘intihar’ yazılır.


ASELSAN mühendisi ODTÜ’den derece ile mezun olmuş Zafer Oluk; 10 Mayıs 2008’de vatani görevini yapmakta olduğu İstanbul Hadımköy’deki birliğinde, terhisine 74 gün kala elektrik çarpması sonucu şehit olur, ölüm raporuna ‘kaza’ diye yazılır.

ASELSAN’ın çok önemli projelerinde çalışan Hakan Öksüz; 25 Ocak 2012’de trafik kazası sonucu ölür, kazadan sonra telefonu ve cüzdanı bulunamaz, ölüm raporuna ‘kaza’ diye yazılır.

ASELSAN’ın İHA ve F-16 gibi birçok önemli projesinde görev yapan Erdem Uğur; 16 Ocak 2015’te Ankara’daki evinde ölü bulunur, gazdan zehirlendiği iddia edilir, ölüm raporuna ‘intihar’ yazılır.

ASELSAN’ın yerli savunma sistemleri üzerinde yoğun mesai harcayan mühendis Kerem Parıldar; 21 Kasım 2017’de bir binanın 14’üncü katından düşerek ölür, ölüm raporuna ‘intihar’ yazılır.

Oldukça gariptir ki, özellikle aile bireylerinin ve yakın arkadaşlarının “hayır olamaz” dedikleri bütün bu şüpheli ölümlerin dosyaları araştırma yapılmadan, sadece otopsi raporlarına dayanarak ‘intihar’ ve ‘kaza’ yazılarak kapatılır.

Ancak 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından yeniden gündeme gelir bu şüpheli ölümler… Mühendislerin ölümü ile ilgili o dönemde soruşturmayı yürüten ve FETÖ davasıyla ilgili tutuklanan eski savcı Murat Demir, verdiği ifadede soruşturmaların FETÖ elebaşları tarafından engellendiğini söyler.

Ölüm bile durduramaz bu ilerleyişi… Türk milleti azmetmiş bir defa… Bedeli ne olursa olsun başarıyı yakalamak için var gücüyle çalışıp hedefine ulaşacaktı…

Günün Sözü

Bir şeyi hakikaten yapmak istiyorsan bir yolunu muhakkak bulursun, istemiyorsan bir mazeret bulursun.

Jim Rohn

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI